dlapacjenta.info

Artykuły dla pacjenta

Uzyskana niedawno wiedza genomiczna pomaga w określeniu biomarkerów prognostycznych raka oraz potencjalnych celów leków. Wyjaśnienie zmian molekularnych powiązanych z rozwojem raka wątroby umożliwi projektowanie nowatorskich terapii celowanych.
Neurony w naszym mózgu są niezbędne do przetwarzania informacji, ale ich badanie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Naukowcy z zespołu finansowanego ze środków UE projektu opracowali narzędzia optogenetyczne w celu rozwiązania powiązanych z tym problemów technicznych.
Europejscy naukowcy pracowali nad nowatorskimi lekami przeciwretrowirusowymi do zwalczania HIV. Uzyskane wyniki pozwolą zwiększyć ochronę przed przenoszeniem wirusa.
Arytmie to zaburzenia rytmu elektrycznego serca, które są trudne do przewidzenia i potencjalnie zagrażają życiu. Obecne terapie obejmują leki przeciwarytmiczne i wszczepialne kardiowertery-defibrylatory (ICD), ale ich skuteczność jest ograniczona.
Jeśli każdego poranka wnętrze twoich ust przypomina Saharę – jest przesuszone, spierzchnięte, piecze, prawdopodobnie należysz do grupy osób, które oddychają w nieprawidłowy sposób - ustami. Ten wyuczony nawyk, szczególnie u najmłodszych, może spowodować szereg poważnych dolegliwości – zaawansowane wady zgryzu, seplenienie, choroby zębów i dziąseł, większą skłonność do łapania infekcji, trudności z nauką, a nawet poważne wady rozwojowe.
Nanocząstki coraz częściej znajdują zastosowanie w medycynie. Ich wykorzystanie jako leków przeciwnowotworowych wymaga jednak homogenicznego dostarczenia do celu.
Czasami wystarczy jedna wizyta u dentysty, żeby całkowicie zmienić wygląd zębów. Coraz popularniejsze stają się dyskretne i ekspresowe zabiegi korygujące uśmiech np. cienkie jak soczewki licówki i "zęby w 1 dzień".
Miażdżyca jest częstą przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych. Aby wyjaśnić patobiologię choroby i leżące u jej podstaw procesy biologiczne, europejscy naukowcy stworzyli zintegrowany plan modelu obliczeniowego.
Stworzenie szczepionki profilaktycznej do przeciwdziałania infekcji HIV pozostaje wysokim priorytetem. Dzięki naukowcom z UE opracowywane są obecnie nowe, bezpieczne i skuteczne metody wzmagające odpowiedź immunologiczną przeciw wirusowi HIV.
Ostatnie postępy w metodach sekwencjonowania DNA i RNA całkowicie odmieniły genomikę, umożliwiając szybkie i tanie generowanie dużych ilości danych. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE opracowali teraz narzędzia statystyczne umożliwiające analizowanie setek gigabajtów danych generowanych przy każdym przebiegu sekwencjonowania.
W trakcie lata nasze oczy narażone są na wiele czynników. Lato nie rozpieszcza nas ze względu na silne promienie słoneczne, alergie czy konieczność korzystania z klimatyzacji. Co sprawia, że nasze oczy nie przepadają za tym okresem?
Wgląd w procesy zachodzące na początku przewlekłego stanu zapalnego pozwoli lepiej zrozumieć powstawanie i rozwój chorób alergicznych lub autoimmunologicznych.
Zmienna pogoda, przeplatające się ze sobą dni ciepłe i chłodne, sprzyjają zapaleniom zatok, które nieleczone mogą stać się bardzo uciążliwą dolegliwością. Bądźmy więc czujni i nie bagatelizujmy niepokojących objawów.
Cukrzyca jest najczęściej wykrywana dopiero po 5-12 latach od jej pierwszych objawów – wynika z danych WHO. Tymczasem zbyt późne rozpoznanie choroby wiąże się z poważnymi powikłaniami. Dlatego w Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (27 czerwca), lekarze zachęcają do bezpłatnych badań.
Jeśli Twoje zęby drżą ze strachu na myśl o lodowych deserach, zimnych shake’ach i kostkach lodu w letnich gazowanych napojach, to znak, że pora na odwrażliwianie. Nie odmawiaj sobie orzeźwienia w upalne lato, tylko dlatego że masz wrażliwe zęby.
Rak trzustki to jeden z najbardziej agresywnych i tajemniczych typów nowotworu, z którym walkę przegrali m.in. Steve Jobs i Patrick Swayze. Do czarnej listy ryzyka obok m.in. palenia papierosów oraz mutacji genetycznych dołącza słaba higiena jamy ustnej – alarmują amerykańscy naukowcy.
Następna rewolucja w medycynie obejmuje przejście do diagnostyki predykatywnej i terapii zindywidualizowanych. W tym kontekście, europejscy naukowcy zidentyfikowali nowatorskie cele w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych (CVD).
Zaćma, nazywana również kataraktą, jest prawdopodobnie główną przyczyną ślepoty na świecie. W Polsce cierpi na nią prawie milion osób. Tak zwana zaćma starcza jest najczęściej występującym rodzajem tej dolegliwości. Dzięki rozwiązaniom we współczesnej medycynie większość osób ma szansę odzyskać normalny wzrok.
W XXI wieku urządzenia cyfrowe są obecne na każdym kroku. Spędzamy przed ekranami telewizorów, monitorów, laptopów i smartfonów właściwie całe dnie, a technologia towarzyszy nam nie tylko w pracy i szkole, ale także w czasie wolnym, przeznaczonym na relaks i odpoczynek. Coraz młodsze dzieci potrafią obsługiwać komórki, młodzież nie opuszcza cyberświata ani na chwilę, dorośli zaś funkcjonują między komputerem w pracy, nawigacją w samochodzie, a wieczornym odpoczynkiem przed TV w domu. A cenę za postęp technologiczny płaci wzrok.
Im dłuższy skład tajemniczych substancji w paście do zębów, tym skuteczniejsze działanie? Wręcz przeciwnie! Niektóre związki chemiczne lub aromaty takie jak mięta lub eukaliptus mogą zamiast totalnego odświeżenia, zafundować Ci reakcję alergiczną: popękane kąciki ust, owrzodzenia i obrzęk jamy ustnej - to tylko niektóre z możliwych konsekwencji.
Niedrobnokomórkowy rak płuc (NDRP) jest poważnym schorzeniem powodującym setki tysięcy zgonów każdego roku. Pilne wymagane są nowe, celowane terapii, aby poprawić smutne statystyki tej choroby.
Tektrotyd (99mTc-Tektrotyd), lek opracowany i wytwarzany w Ośrodku Radioizotopów POLATOM Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), otrzymał właśnie rejestracje umożliwiające jego stosowanie w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki unikatowym właściwościom polskiego produktu oraz niskiej cenie skuteczna diagnostyka i terapia onkologiczna będzie dostępna dla coraz większej liczby pacjentów z całego świata.
Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku są efektywną metodą redukowania oraz likwidowania wad takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Umożliwiły wielu osobom cieszenie się życiem bez okularów. Aby móc jednak poddać się zabiegowi, trzeba przejść badanie kwalifikujące i upewnić się, że nie ma ku temu przeciwwskazań.
Europejscy naukowcy zbadali, jak regulatory ekspresji genów mogą wpływać na miażdżycowe zwyrodnienia ścian naczyń krwionośnych. Ich odkrycia mogą pomóc w diagnozowaniu i leczeniu tego zaburzenia.
Niektóre choroby wiążą się z zapachem, co lekarz może wykorzystać przy stawianiu diagnozy. Podczas finansowanego przez UE projektu naukowcy korzystali ze spektroskopii absorpcji laserowej (LAS) do rozpoznawania mukowiscydozy na podstawie wydychanego powietrza.
Choroby serca należą do najistotniejszych przyczyn zgonów na całym świecie. Poznanie funkcji elementów mięśnia sercowego pozwoli leczyć zaburzenia dzięki nowym interwencjom medycznym.
Europejscy badacze stworzyli zestaw innowacyjnych narzędzi o charakterze przeciwciał, które umożliwiły badanie raka sutka i odkrycie nowych biomarkerów.
Naukowcy odkryli, w jaki sposób komórki gwiaździste nazywane astrocytami kontrolują rozwój mózgu i łączą obwody neuronowe, co stanowi krok w kierunku leczenia chorób neurodegeneracyjnych.
Rak trzustki jest czwartą co do częstości przyczyną związanych z rakiem zgonów na całym świecie. Obecnie stosowane terapie są nieskuteczne, istnieje więc zapotrzebowanie na metody nacelowanych na związane z tym schorzeniem molekuły.
24 maja obchodzimy Światowy Dzień Moczenia Nocnego 2016. Pomimo błędnego wyobrażenia, że moczenie nocne to nieskomplikowane schorzenie dziecięce, wykazano, że wpływa ono w znacznym stopniu na samoocenę dziecka, jego stan emocjonalny oraz funkcjonowanie w ciągu dnia (np. wydajność w szkole). Mimo to można i należy je leczyć - podkreślają to niedawne badania, wykazując, że udane leczenie moczenia nocnego wpłynęło na poprawę słuchowej pamięci operacyjnej, jakości życia i
Podczas badania europejskiego opracowano ciekawą strategię leczenia choroby nowotworowej, polegającą na indukowaniu różnicowania nowotworowych komórek macierzystych.
Sygnalizacja wapniowa jest ważna dla różnych funkcji prawie wszystkich komórek. W limfocytach T wapń jest konieczny do regulacji ekspresji genów.
Istnieje wiele metod tego typu antykoncepcji, które indywidualnie dostosowuje się do potrzeb każdej kobiety. Trzeba jednak wiedzieć, że wszystkie z nich mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej trzeba mieć pełną świadomość o skutkach jej działania. Dowiedz się jak porozmawiać ze swoim ginekologiem o antykoncepcji i jak dopasować metodę do własnych potrzeb?

Nowe zautomatyzowane narzędzie do monitorowania bezpieczeństwa leków może pomóc w identyfikacji niepożądanych reakcji na leki, niewykrywanych w poprzedzających wprowadzenie medykamentów na rynek badaniach klinicznych, opartych na wielu źródłach danych.
Percepcja czasu, przestrzeni i innych osób określa naszą sprawność umysłową w zakresie orientacji. Europejscy naukowcy znaleźli nowe dowody potwierdzające rolę orientacji w zaburzeniach neuropsychiatrycznych.
Skręcenie stawu skokowego to uraz, który może przydarzyć się każdemu, niezależnie od tego czy uprawia sport. Wystarczy złe ułożenie stopy przy stawianiu na podłoże, aby łatwo narazić się na kontuzję i jej dokuczliwe konsekwencje. Dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy skręcenia i jak postępować w jego przypadku.
Opóźniona czynność przeszczepu (DGF) to powikłanie jego wczesnej dysfunkcji, często występujące po przeszczepie narządu. Nowatorskie leczenie tego zaburzenia przeciwciałem może zapobiec utracie funkcji przeszczepu i w rezultacie jego odrzuceniu.
Mimo postępów terapii antyretrowirusowej infekcja HIV pozostaje jednym z największych wyzwań, przed jakimi kiedykolwiek stała medycyna. Wyjaśnienie oddziaływań wirus-gospodarz jest fundamentem projektowania nowych leków przeciw wirusowi HIV.
W sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 3 mln osób, co oznacza 10 proc. więcej niż w sezonie poprzednim. Niestety hospitalizacji wymagało aż 45 proc. więcej osób (13 077). O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy również 11-krotnie więcej przypadków zgonów z powodu grypy i jej powikłań – wynika z danych NIZP-PZH.
Nowotwory złośliwe pozostają drugą co do częstości przyczyną śmierci w UE mimo ostatnich znaczących postępów wiedzy. Rozwój skuteczniejszych terapii celowanych może znacząco ulepszyć metody leczenia tej choroby.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności