dlapacjenta.info

Przygotuj zęby do sezonu na lody

Jeśli Twoje zęby drżą ze strachu na myśl o lodowych deserach, zimnych shake’ach i kostkach lodu w letnich gazowanych napojach, to znak, że pora na odwrażliwianie. Nie odmawiaj sobie orzeźwienia w upalne lato, tylko dlatego że masz wrażliwe zęby.

Choć wrażliwość zębów jest bardzo dokuczliwa, a przeszywający ból może wywołać duży lęk, to problemu możesz się szybko pozbyć, pod warunkiem że zaczniesz równie szybko działać. Nie wystarczą drogeryjne pasty i płukanki, które czasowo znoszą nadwrażliwość. Zamiast maskować objawy, stomatolog rozprawi się z przyczyną wrażliwości, i w ten sposób na dobre pozbędziesz się bólu i do woli będziesz jeść lody.

Pokonanie bólu i odbudowa zniszczeń

Zęby reagują bólem na zimne, ciepłe i kwaśne pożywienie, kiedy uszkodzone jest lub osłabione szkliwo, osłaniające zębinę. To w jej wnętrzu znajduje się silnie unerwiona miazga. Od miazgi przez zębinę do szkliwa przebiegają tysiące kanalików, które gdy są odsłonięte przewodzą bodźce bólowe. Najbardziej podatne na ból są odsłonięte szyjki zębowe, z natury słabo chronione przez szkliwo, a wystawione na ból, gdy dojdzie do tzw. ucieczki dziąseł. Aby od razu zniwelować dolegliwości, wykonuje się gabinetową mineralizację szkliwa. - Natychmiastową ulgę przynosi piaskowanie preparatem, który ma w składzie kryształy hydroksyapatytu, zamykające kanaliki zębinowe, a jednocześnie odbudowujące i pogrubiające szkliwo - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, ekspert kliniki UNIDENT UNION Dental Spa z Wrocławia. Drugi krok to remineralizacja szkliwa za pomocą preparatów fluorowych, umieszczanych w szynach nakładanych w czasie zabiegu na łuki zębowe. Pacjent dostaje takie szyny do domu i kontynuuje terapię odwrażliwiającą na bazie niższych stężeń jonów fluorkowych. A lekarz zabiera się za leczenie przyczyn nadwrażliwości.

Dość zgrzytania

Nadwrażliwość wywoływana jest często przez bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami, podczas którego ścierasz szkliwo oraz obciążasz niektóre zęby. Na powierzchniach żujących pojawiają się żółte plamki (to prześwituje zębina) oraz ubytki szkliwa u nasady koron. To dlatego odczuwasz nadwrażliwość. Jeśli jesteś bruksistą, w pierwszej kolejności musisz odzwyczaić się od zgrzytania. Dostaniesz na noc specjalny ruchomy aparat, uniemożliwiający zaciskanie zębów - to leczenie objawowe. A przyczyna? - Bruksizm to konsekwencja dwóch zjawisk: stresu w organizmie i większej lub mniejszej anomalii w zgryzie - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. - Diagnoza zgryzu jest szybka, podczas jednej wizyty jesteśmy w stanie określić, czy zaburzenia wynikają z wady, czy też może ze źle odtworzonych kształtów zębów za pomocą plomb i protetyki. Zlecamy wtedy albo poprawę uzupełnień, albo zabieramy się za leczenie ortodontyczne - tłumaczy ekspert. Leczenie bruksizmu wymaga także opanowania stresu organizmu: sprawdź swoją gospodarkę mineralną, poziom witamin, zrób testy na nietolerancje pokarmowe i alergie, a nawet na obecność pasożytów. Wszystko to może mieć wpływ na zgrzytanie.

Spokojnie, to tylko mycie zębów

Wystarczy rzut oka na szczoteczkę, by wiedzieć, czy twoje zęby cierpią, ponieważ zbyt agresywnie je myjesz. Jeśli szczoteczka ma odstające włókna, to znaczy, że nacisk podczas szorowania jest zbyt duży i to powoduje uszkodzenie szkliwa. Aby pozbyć się nadwrażliwości, naucz się oszczędzającej dziąsła techniki mycia zębów - ruchami wymiatającymi, które naciągają dziąsła na korony zębów. Podczas prawidłowego szczotkowania główka szczoteczki w ogóle nie powinna się odkształcać. Zmieniamy ją co 90 dni ze względów higienicznych.

Ucieczka dziąseł

Możesz mieć wrażliwe zęby, ponieważ zapominasz o regularnym usuwaniu kamienia. Zmineralizowana płytka nazębna zaczyna wnikać pod dziąsła, odpychając je od powierzchni zębów. Wrażliwe szyjki zębowe zostają odsłonięte i każdy bodziec termiczny (gorące, zimne) czy chemiczny (kwaśne, słodkie) wywołuje ból. W dodatku razem z kamieniem pod dziąsła przenika płytka bakteryjna, a znajdujące się w niej mikroby wywołują stany zapalne dziąseł. - Przyczynowym leczeniem nadwrażliwości jest usuwanie kamienia za pomocą skalingu razem z polerowaniem i lakierowaniem - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. Dokładna higienizacja sprawia, że dziąsła wracają na miejsce, chroniąc szyjki zębowe przez bodźcami bólowymi.

Przez żołądek do wrażliwych zębów

To zdecydowanie rzadkie przypadki, gdy szkliwo zębów jest osłabiane z powodu kwasów żołądkowych, przedostających się do jamy ustnej na skutek refluksu żołądkowego. Jednak i takie przypadki się zdarzają. - Najszybciej schorzenie zdiagnozuje dentysta na podstawie wyglądu szkliwa i skieruje na leczenie do gastrologa lub laryngologa - mówi dr Gnach-Olejniczak.

Uważaj na dietę

Wrażliwość zębów może być konsekwencją częstego i długiego wystawianie szkliwa na działanie kwasów owocowych. Jeśli pijesz dużo soków cytrusowych, dosłownie płuczesz w nich zęby, możesz osłabić ich ochronę. Dlatego najlepiej pij soki przez słomkę. - Szczególnie niebezpieczne jest mycie zębów zaraz po spożyciu cytrusów, kiedy nie chroni ich tzw. osłonka nabyta. Zasada jest taka, że szczotkujemy uzębienie po ok. pół godzinie od kwaśnego, owocowego posiłku - radzi stomatolog. Aby przyspieszyć powstanie osłony oraz szybciej znormalizować pH, po zjedzeniu pomarańczy czy kiwi przepłucz usta wodą.

Kolejne zagrożenie to dieta zakwaszająca organizm, czyli bogata w tzw. złe węglowodany. Jasne pieczywo i makarony, ciasta, słone przekąski, frytki, wszystko to zalega na zębach i stanowi pożywkę dla bakterii, które produkują kwasy osłabiające szkliwo. Zęby zaczynają odczuwać ból z powodu ścieńczenia warstwy szkliwnej. Rozwiązaniem jest zmiana diety, czyli wprowadzenie do menu większej ilości warzyw, kasz, owoców, rezygnacja z białego cukru, wysoko przetworzonej żywności, jasnego pieczywa. Wraz z terapia remineralizującą szkliwo to idealny sposób na pozbycie się nadwrażliwości zębowej.


data ostatniej modyfikacji: 2016-06-22 14:34:44


Polityka Prywatności