dlapacjenta.info

Co czwarty Polak chorujący na cukrzycę o tym nie wie

Cukrzyca jest najczęściej wykrywana dopiero po 5-12 latach od jej pierwszych objawów – wynika z danych WHO. Tymczasem zbyt późne rozpoznanie choroby wiąże się z poważnymi powikłaniami. Dlatego w Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (27 czerwca), lekarze zachęcają do bezpłatnych badań.

Cukrzyca to rezultat defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. Ze względu na przyczynę i przebieg, wyróżnia się dwa typy choroby (pierwszy i drugi).

Cukrzyca typu drugiego stanowi nawet 85% przypadków zachorowań. Insulinooporność (zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę) prowadzi do nadmiernej produkcji insuliny. To przekracza możliwości trzustki, która zostaje uszkodzona i upośledzona. Rzadziej występująca cukrzyca typu pierwszego, która polega na niedostatecznym wydzielaniu insuliny, przy zachowaniu normalnej wrażliwości tkanek - mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Cukrzyca polskim problemem?

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje 2,73 mln osób - mówią o tym dane NFZ i informacje z 600 aptek. 26% z nich może chorować, ale nie podjęło żadnego leczenia. Problem najczęściej dotyczy mieszkańców województwa śląskiego (6,5%) i łódzkiego (6,4%). Najrzadziej podkarpackiego (4,%) i podlaskiego (4,8%). Problem jest większy wśród kobiet (56%) niż mężczyzn (44%).

Jeszcze 10 lat temu na każdy przypadek wykrytej choroby przypadał jeden, niezdiagnozowany. Według najnowszych danych niewykrytych jest 25% chorych. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawiają jednak złudzeń - w najbliższych 15 latach liczba chorych ma się zwiększyć o 40%.

Objawy wskazujące na możliwość rozwoju cukrzycy między innymi:

  • zmniejszenie masy ciała,
  • nadmierne pragnienie,
  • osłabienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • gorsze gojenie się ran,
  • pojawienie się stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych,
  • senność.

Cenna wiedza

Zaburzenie wydzielania lub działania insuliny mogą być dziedziczne. Nie bez znaczenia pozostaje styl życia. Cukrzycy sprzyja otyłość, znikoma aktywność fizyczna oraz używki - mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca jest najczęściej wykrywana dopiero po 5-12 latach od pierwszych objawów. Tymczasem zbyt późne rozpoznanie choroby wiąże się z powikłaniami - wzrasta ryzyko niewydolności nerek, miażdżycy, choroby wieńcowej oraz uszkodzenie układu nerwowego. Dodatkowo cukrzyk jest narażony na uszkodzenia narządu wzroku. Wczesne wykrycie podwyższonego poziomu cukru we krwi umożliwia wczesne leczenie cukrzycy, a tym samym zapobieganie rozwojowi jej powikłań. W tym celu stosuje się badania przesiewowe m.in. pomiar poziomu cukru we krwi z palca oraz badanie dna oka u okulisty.ostatnia zmiana: 2016-06-27


Polityka Prywatności