dlapacjenta.info

Artykuły dla pacjenta

Statystyki mówią, że nawet połowa z nas cierpi z powodu nieświeżego oddechu. Czy wystarczy zainwestować w odświeżające cukierki, by pozbyć się przykrego zapachu z ust? Okazuje się, że halitozy nie warto maskować. Kluczem do pozbycia się kłopotliwej dolegliwości jest odkrycie przyczyny problemu i odpowiednie leczenie. Sprawdź, skąd bierze się nieświeży oddech.
Dwa ubytki na zębach mlecznych w 6 miesięcy? To możliwe nawet jeśli karmisz dziecko zdrowymi produktami. Cukry będące pożywką dla bakterii próchnicotwórczych znajdziemy nie tylko w cukierkach czy fast foodach, kryją się one także w pozornie zdrowych batonikach zbożowych, sokach owocowych, a nawet w mleku wypitym przed snem.
Choroby układu krążenia, których późnym objawem jest miażdżyca, są główną przyczyną zgonów. Badacze z UE zbadali nowe biomarkery prognostyczne miażdżycy subklinicznej, aby umożliwić utworzenie strategii profilaktyki i wczesnego leczenia.
WHO szacuje, że cukrzyca dotyka prawie 60 milionów Europejczyków, z czego prawie 3 miliony stanowią Polacy[1]. Dla pacjentów diabetologicznych oprócz stałego leczenia i zrównoważonej diety bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność terapii jest aktywność fizyczna. Sport nie tylko pozwala choremu na kontrolę masy ciała, ale przede wszystkim regulację poziomu cukru we krwi.
Problem estetyczny czy poważna choroba, czy sport chroni przed żylakami, a może wystarczy stosować specjalne rajstopy? Na przewlekłą niewydolność żylną choruje w Polsce 42 procent społeczeństwa, a wciąż nie mamy wystarczającej świadomości na ten temat.

Ma ponad 30 lat i już dawno przestała być eksperymentem. Dziś implantologia to standardowa metoda odtwarzania brakujących zębów. Sam zabieg wszczepienia implantu zajmuje średnio pół godziny i jest z reguły mniej inwazyjny niż ekstrakcja zatrzymanej ósemki. Nowością jest jednak implantologia estetyczna.
Nagłej śmierci sercowej (SCD), zazwyczaj powodowanej zaburzeniami rytmu serca, można zapobiec poprzez zastosowanie wszczepialnych kardiowerterów-defibrylatorów (ICD). W ramach finansowanego przez UE projektu badano interakcje leków przeciwarytmicznych z leczeniem ICD i niedokrwieniem.
Nasze dziąsła to partner na całe życie, o którego musimy dbać i troszczyć się w zdrowiu i chorobie. Gdy zaniedbamy ich higienę, odpłacą się zaczerwienieniem, nadwrażliwością, stanami zapalnymi, a nawet paradontozą, która jest najgorszym scenariuszem dla naszych dziąseł. Jak o nie dbać, by pozostały zdrowe i stanowiły mocny fundament dla naszych zębów?
Udar mózgu każdego roku dotyka w Polsce około 70 tysięcy osób, w tym prawie połowa pacjentów do końca życia zmaga się z większą lub mniejszą niepełnosprawnością. Jednym z częstych następstw udaru, obok paraliżu, jest afazja, czyli utrata zdolności mowy. Kluczową rolę w powrocie chorego do sprawności odgrywa profesjonalna rehabilitacja.
Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Wzroku – to dobra okazja, aby pomyśleć i zadbać o nasze oczy, które są jednym z najważniejszych narządów poznawczych. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, aż jedna trzecia Polaków zapomina o regularnych badaniach oczu, a znajomość zasad odpowiedniej profilaktyki jest wśród nich znikoma.
Każdy z nas marzy o pięknym i równym uśmiechu, ale widmo noszenia metalowego aparatu na zębach przez kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat, skutecznie odstrasza przed wizytą u ortodonty. Czy istnieją metody na to, by znacząco skrócić okres noszenia aparatu i uzyskać równie dobry efekt?
Uczestnicy pięciu europejskich badań zamierzają zrewolucjonizować badania przesiewowe i terapię w placówkach służby zdrowia i punktach przyjęć, aby minimalizować przenoszenie lekoopornych bakterii.
Nanotechnologia staje się nieodzownym narzędziem wielu dziedzin nauki. W przypadku medycyny napędza ona rewolucyjne zmiany w metodach rozpoznawania i leczenia chorób, w tym nowotworów złośliwych, które stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie.
Zainicjowano niedawno nowy projekt finansowany ze środków UE, aby opracować mikroskopijne oznaczenia fizyczne na produktach farmaceutycznych i medycznych, które pozwoliłyby przeciwdziałać ich fałszowaniu.
Łamią Ci się zęby i miewasz dolegliwości bólowe bez konkretnego powodu? To może być choroba okluzyjna, tajemnicza dla wielu pacjentów dolegliwość, która grozi utratą zębów!
Obecnie leczenie ostrego udaru zależy od znajomości momentu wystąpienia pierwszych objawów. Europejskie konsorcjum pracuje nad metodą określania okna terapeutycznego.
Wady postawy mają swój początek najczęściej w dzieciństwie, kiedy kręgosłup znajduje się w fazie wzrostu. Popełnione wówczas błędy rzutują na naszą sprawność i funkcjonowanie w dorosłym życiu. Jak im zapobiegać i jak sobie radzić ze schorzeniami kręgosłupa – opowiada lek. med. Rafał Mikusek ze Szpitala Centrum ENEL-MED.
4 października obchodzony był Światowy Dzień Onkologii1. W związku z tym warto przypomnieć, że wirus WZW typu B, to drugi po tytoniu czynnik rakotwórczy, który może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków raka wątrobowo – komórkowego2.. Celem Żółtego Tygodnia jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych, związanych z wirusowymi chorobami wątroby oraz edukacja na temat ich profilaktyki. Podczas 31. edycji Żółtego Tygodnia (od 5. do 16. października 2015 r.), będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i typu B oraz jak zadbać o ochronę swojej wątroby.
Rak jelita grubego należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych mężczyzn i kobiet. W ramach finansowanego przez UE projektu badawczego analizowano potencjalne biomarkery do przewidywania ryzyka tej choroby.
Stosowanie nowej klasy leków przeciwzapalnych u dzieci budzi duże obawy. Aby odnieść się do ich zasadności, przeprowadzono badania nad długoterminowymi skutkami ubocznymi, które mogą towarzyszyć zastosowaniu takich leków.
Nieprawidłowości krążka międzykręgowego stanowią jedno z najistotniejszych zagadnień medycyny regeneracyjnej. W ramach finansowanego przez UE badania analizowano znaczenie szlaków sygnałowych niedotlenienia dla powstawania zmian w tkance chrzęstnej i krążku międzykręgowym.
Współczesny styl życia wywołał radykalną zmianę rytmu dobowego u Europejczyków. W ramach nowego badania analizowany jest wpływ takich zmian na procesy dokrewne i metaboliczne oraz na rozwój cukrzycy typu 2 (T2D).
Terapia hadronowa wykorzystuje wiązki naładowanych cząstek (jonów) do zniszczenia komórek nowotworowych. Projekt ENVISION poświęcony był opracowaniu narzędzi do obrazowania w czasie rzeczywistym, umożliwiających precyzyjną i całkowitą eliminację guza.
Rozdzierający serce, przejmujący płacz, którego nie sposób ukoić, malutkie nóżki podciągnięte w stronę brzuszka i widoczny niepokój – tak właśnie objawia się niemowlęca kolka, problem, z którym zmaga się aż 40% maluszków w pierwszych 3 miesiącach życia. Choć nie jest groźna dla zdrowia dziecka i nie pozostawia żadnych negatywnych skutków, spędza sen z powiek całej rodzinie – dosłownie i w przenośni.
Europejscy badacze prowadzili prace nad odkryciem molekularnej etiologii chorób skóry o podłożu zapalnym, takich jak łuszczyca. Uzyskane wyniki mogą doprowadzić do opracowania nowych terapii dla takich schorzeń.
Przyleganie komórek ma kluczowe znaczenie dla tworzenia się i integralności tkanek. Naukowcy z UE badali grupę cząsteczek, kadheryny, które odgrywają kluczową rolę w przyleganiu komórek do siebie i formowaniu przez nie stabilnych tkanek o dokładnie określonych właściwościach mechanicznych.
Nagła śmierć sercowa wywołana chorobą naczyniowo-sercową jest numerem jeden na światowej liście przyczyn zgonów. Finansowani przez UE badacze pracowali nad wyjaśnieniem mechanizmów prowadzących do nagłej śmierci sercowej.
Zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęk, czy obgryzanie paznokci mogą doprowadzić do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. To bardzo dokuczliwe schorzenie, które często mylone jest z bólem zębów i migreną. Dowiedz się jak je rozpoznać oraz poznaj nowoczesną metodę leczenia.
Aktualnie w ramach europejskiej inicjatywy naukowej trwają prace nad opracowaniem substytutów skóry Novomaix, denovoDerm i denovoSkin. Przedmiotem badań klinicznych jest jednoetapowa procedura chirurgiczna.
Kolejny argument dla leniwych przemawiający za tym, że dbanie o dziąsła ma sens! Najnowsze badania południowokoreańskich naukowców udowadniają, że zła higiena jamy ustnej może prowadzić do nadciśnienia. Amerykańska Akademia Periodontologii bije na alarm, że to najwyższy czas, aby wziąć nitkę w swoje ręce i zadbać o dziąsła.
Na chorobę Alzheimera cierpi od 15 do 21 milionów osób na świecie i, jak zapowiadają lekarze, skala tego problemu będzie się powiększać. Przy okazji Światowego Dnia Osób z Chorobą Alzheimera, obchodzonego 21 września, warto powrócić do tematu, by zwiększyć świadomość w zakresie tego najczęściej występującego rodzaju otępienia. Oto kilka ważnych porad dla opiekunów.
W przebiegu miażdżycy dochodzi do tworzenia się płytki na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych, a powikłania tego procesu są poważną przyczyną śmiertelności. Naukowcy prowadzą obecnie pierwsze w historii badania kliniczne nanosystemów do obrazowania, rozpoznawania i leczenia miażdżycy.
Niedobory witamin, cukrzyca, kłopoty z wątrobą, anemia – wszystkie te problemy ze zdrowiem mogą powodować krwawienie dziąseł. Prawda jest jednak taka, że najczęściej stany zapalne dziąseł to skutek złej higieny jamy ustnej. A konkretnie niedokładnego usuwania płytki nazębnej i kamienia.
Ubytki w jamie ustnej mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia chorób, również tych, które wymagają interwencji chirurgicznej. W wielu przypadkach zbadanie stanu zdrowia jamy ustnej przed operacją uchroniłoby pacjentów przed dalszymi powikłaniami. Wczesna profilaktyka to oszczędność pieniędzy, a przede wszystkim gwarancja zdrowszego społeczeństwa – powiedział dr Przemysław Uliasz, stomatolog i ekspert kampanii „Lekcja Stomatologii”
Z roku na rok systematycznie rośnie liczba osób cierpiących na krótkowzroczność. Sprzyjają temu nie tylko czynniki genetyczne, ale również długotrwała praca przy komputerze, nieodpowiednia dieta oraz fakt, że rzadko odwiedzamy okulistę. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, aż 37,6% Polaków od ponad dwóch lat nie poddało się badaniom wzroku.
Jeśli często dolega nam ból głowy, nie warto regularnie zażywać leków przeciwbólowych, które mają działanie uboczne. Aby dokładnie zdiagnozować przyczyny tej dolegliwości, powinniśmy wykonać badanie za pomocą rezonansu magnetycznego. W tym celu oprócz samej głowy, zalecane może być zbadanie również odcinka szyjnego kręgosłupa.
Otyłość stała się jednym z głównych problemów zdrowotnych, dlatego też jednym z priorytetów UE jest opracowywanie zdrowszych produktów żywieniowych, aby powstrzymać to zjawisko.
Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to dwa najważniejsze elementy, o które w odżywianiu malucha dba każdy rodzic. Aby wiedzieć jak najwięcej na ten temat, rodzice czerpią wiedzę z własnego doświadczenia, mediów, od znajomych i rodziny. Czasami jednak, w gąszczu docierających informacji, trudno dostrzec co jest kluczowe. Dlatego o te najistotniejsze zasady, które rodzice powinni stosować, zapytano Ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, dr Anetę Górską-Kot.
Badacze europejscy korzystają z wysokoprzepustowych technologii, aby nakreślić mechanizmy rzadkich chorób nerek i analizować nowe metody ich leczenia. Ostatecznym celem jest poprawa rokowań dla pacjentów, które obecnie są bardzo niekorzystne.
Gruźlica (TB) ludzka oraz gruźlica bydła stanowią istotne z punktu widzenia społeczeństwa i ekonomii zagrożenie dla zdrowia o zasięgu ogólnoświatowym. Obecnie prowadzone są prace nad rozwojem pilnie potrzebnych metod diagnostycznych umożliwiających różnicowanie między infekcjami utajonymi i aktywnymi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności