dlapacjenta.info

Artykuły dla pacjenta

Krótkowzroczność potocznie zwana bliskowzrocznością, to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej obecności, ponieważ dobrze widzą przedmioty znajdujące się blisko oraz nie badają wzroku.
W najlepszym wypadku twoje dziąsła opuchną i będą krwawić, w najgorszym – umocowane na nich zęby wypadną bezpowrotnie. W wyniku powikłań ryzykujesz też m.in. miażdżycą i chorobami serca, cukrzycą, a nawet udarem. Niestety, wciąż wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tych zagrożeń. Oto, co każdy musi wiedzieć o paradontozie!
W ostatnich dniach dużo słyszy się o gwiazdach, które w zmarły na raka. David Bowie, Anna Przybylska, Patrick Swayze, czy Steve Jobs to tylko niektóre znane osoby, które przegrały walkę z chorobą. Każdego roku tylko w Polsce na nowotwory umiera około 100 tys. osób. Jak pokazują statystyki, kluczowym elementem walki z rakiem jest jego wczesna diagnoza. Jakie badania należy wykonać, aby sprawdzić stan zdrowia?
Fundusze UE wsparły ekscytujące przedsięwzięcie, w ramach którego opracowano inteligentne rozwiązania magnetyczne dla bezpiecznego i ekonomicznego przeprowadzania minimalnie inwazyjnych zabiegów. Może to zmniejszyć koszty opieki zdrowotnej i przyspieszyć zdrowienie pacjenta.
Problem ostrogi piętowej nie dotyczy wyłącznie osób starszych, ale także młodych i w wieku średnim. Schorzenie to może przydarzyć się każdemu, niezależnie od prowadzonego trybu życia. Dolegliwość objawia się bólem w okolicach pięty i znacznie ogranicza sprawność chodu czy biegu. Więcej o ostrodze piętowej i sposobach jej leczenia opowiada dr n. med. Cezary Michalak, specjalista ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.
Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to przewlekłe zapalenie jelit. Europejskie konsorcjum stosuje podejście medycyny systemowej do leczenia tej choroby.
Wyjaśnienie mechanizmów indukowania odpowiedzi uczuleniowej przez leki jest kluczowe w projektowaniu testów diagnostycznych i podejmowaniu właściwych działań.
Członkowie europejskiego konsorcjum pracują nad dostarczeniem środka immunomodulacyjnego bezpośrednio do guza. Wyniki badania klinicznego metody leczenia raka neuroendokrynnego skóry (MCC) mogą być użyte również do leczenia innych typów raka.
Twoje zęby zaatakowała próchnica lub ukruszył ci się pojedynczy ząb? W gabinecie stomatologicznym możemy znaleźć różnego rodzaju wypełnienia: porcelana, złoto, żywica kompozytowa, amalgamat – które jest najlepsze? Bardzo możliwe, że w przyszłości dostępne będą kolejne ich rodzaje – np. oparte na grafenie, materiale, mogącym znaleźć zastosowanie w elektronice, przemyśle lotniczym, a nawet… kosmonautyce.
Uczestnicy europejskiego konsorcjum poddają testom nowatorską regeneracyjną zastawkę ludzkiego serca, co może zrewolucjonizować sercowo-naczyniową inżynierię tkankową. Zastawka na bazie specjalnej technologii usuwania całego materiału biologicznego będzie trwalsza i lepiej tolerowana immunologicznie przez organizm.
Europejscy naukowcy badali mechanizmy uszkodzenia narządów w przebiegu posocznicy (sepsy). Została odkryta nowa rola struktur uwalniających neutrofile o możliwym znaczeniu terapeutycznym.
W wielu przypadkach przeszczep wątroby jest zagrożony przez infekcję wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). Uczestnicy europejskiego konsorcjum mają nadzieję poprawić przeżycie przeszczepów wątroby poprzez podawanie przeciwciał blokujących infekcję wirusową.
Pierniczki, czekolada, świąteczne lizaki - grudzień to festiwal smakołyków, podczas którego dzieci są szczególnie narażone na próchnicę. Ale warto znać umiar! Tylko 20 proc. 5-latków ma całkowicie zdrowe zęby, zaś 15 proc. nastolatków w wieku do 18 lat nie ma jednego zęba stałego – grzmią statystyki Ministerstwa Zdrowia. Młody wiek nie zwalnia z obowiązku dbania o zęby. Co więc warto wiedzieć w zakresie higieny jamy ustnej młodych pacjentów od narodzin do pełnoletności?
Lepsza odpowiedź na leczenie u pacjentów z nowotworami złośliwymi stanowi wielkie wyzwanie dla medycyny. W ramach badania europejskiego trwają prace nad innowacyjnymi lekami i narzędziami do przewidywania wyniku leczenia.
Zgodnie z bieżącymi przewidywaniami, rak płuc i rak trzustki będą stanowić główną przyczynę zgonów spowodowanych chorobą nowotworową w najbliższych dziesięcioleciach. Europejscy badacze połączyli siły, aby poczynić postępy w leczeniu tych nowotworów złośliwych.
Stała opieka stomatologiczna i dobra współpraca z rodzicami młodych pacjentów pozwala na wczesne wykrywanie wad zgryzu. Ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”, dr Przemysław Uliasz podkreśla ogromną rolę stomatologa prowadzącego dziecko, który powinien obserwować uzębienie malucha, by skierować go do ortodonty w odpowiednim momencie.
Nieskorygowane wady refrakcji to druga co do częstości przyczyna ślepoty. W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano model biomechaniczny do przewidywania wyników laserowych zabiegów chirurgicznych korygujących wady refrakcyjne oka i pozwalających zapobiec ślepocie.
Kompleksy porów jądrowych (NPC) kontrolują transport dużych molekuł między jądrem a cytoplazmą. Badania ujawniające możliwe mechanizmy supramolekularne mogą być istotne w ulepszaniu celowanych terapii infekcji wirusowych.
Udar mózgu jest uważany za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na świecie. Rehabilitacja pacjentów po urazie mózgu może być długa i kosztowna.Ćwiczenia i zajęcia wzmacniające, które mają kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia są często powtarzalne i muszą być praktykowane pod opieką lekarza specjalisty. Tylko niewielu pacjentów korzysta w pełni z pomocy i leczenia, które jest im niezbędne w odzyskaniu pełnej formy.
SM może zaczynać się niejednoznacznie - zespołem zmęczenia, zaburzeniami wzroku czy niepokojącym drętwieniem kończyn. Choroba dotyka przede wszystkim młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie i chcą czerpać z życia pełnymi garściami. Mowa o stwardnieniu rozsianym, chorobie o wielu obliczach - co warto o niej wiedzieć?
Nawrót surowiczego raka jajnika o wysokiej złośliwości (HGSOC) jest główną przyczyną chorobowości i śmiertelności związanych z nabłonkowym nowotworem złośliwym (rakiem) jajnika (EOC). Finansowani przez UE naukowcy badają czynniki wpływające na wystąpienie nawracającego EOC, aby znaleźć nowatorskie rozwiązanie tego problemu.
Przykry zapach z ust utrudnia Ci życie, krępuje i zawstydza? Jeśli po umyciu zębów problem nie znika, może to być coś więcej niż tylko kanapka z makrelą zjedzona na lunch – schorzenia jamy ustnej lub nawet całego organizmu. Przeczytaj tekst i sprawdź, co może oznaczać nieświeży oddech i jak się go pozbyć raz na zawsze.
Specjaliści znaleźli nowe zastosowanie dla botoksu. Coraz częściej wykorzystuje się go przy terapii pęcherza nadreaktywnego.
Przewlekłe choroby autoimmunologiczne (AI) i zapalne (ID), takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, są dotkliwymi i wyniszczającymi stanami patologicznymi. Tworzenie nowatorskich strategii terapeutycznych przeciw takim chorobom jest dla badaczy priorytetem.
90 proc. naszej populacji zmaga się z problemami jamy ustnej – próchnica, choroby dziąseł, erozja szkliwa, nieświeży oddech – to najczęstsze problemy, z którymi walczą pacjenci. Ciebie również to dotyczy? Postaw na zdrowe zamienniki szkodliwych produktów nie tylko dla linii, ale również dla zdrowia jamy ustnej.
Wyjaśnienie wpływu otyłości matek na zdrowie potomstwa może polepszyć zdrowie ogólne populacji europejskiej. Naukowcy europejscy ustalili, które czynniki na wczesnym etapie rozwoju determinują nasze zdrowie i przebieg starzenia.
Wiele ludzkich chorób powodowanych jest przez patogeny bakteryjne, ale niewiele wiadomo na temat ich pochodzenia. Badacze otrzymujący środki z UE pracowali nad zmianą bieżącego stanu z wykorzystaniem bakterii należących do rzędu Rickettsiales jako modelu.
Badacze otrzymujący środki z UE zbadali rolę, jaką enzymy transglutaminazy (TG) odgrywają w chorobie, aby opracować innowacyjne metody diagnostyczne i sposoby leczenia celiakii (CD) oraz zaburzeń neurodegeneracyjnych.
Dokucza Ci dziwny zapach z ust, nadżerki w ustach nie goją się, a zęby kruszeją? Niektóre objawy stomatologiczne mogą nie być tak niewinne, jak myślisz, co więcej – mogą być informacją na wagę złota o Twoim stanie zdrowia. Stomatolog niczym dr House pomoże Ci odróżnić niewinną dolegliwość od poważnej choroby zębów, a czasem także całego organizmu, który woła o pomoc.
Uszkodzenie nerwów obwodowych jest częstą przyczyną niepełnosprawności, który dotyka setki tysięcy osób każdego roku w Europie. Członkowie finansowanego przez UE konsorcjum tworzą sztuczne implanty nerwów, które promują i wspierają naprawę uszkodzonych nerwów obwodowych na długich odcinkach.
Uczestnicy europejskiego badania pracują nad terapią komórkową po przeszczepie, która pozwoliłaby ograniczyć zapotrzebowanie na immunosupresję farmakologiczną.
Dysfunkcja trzustkowych komórek beta i brunatnej tkanki tłuszczowej (BAT) w przebiegu cukrzycy wynika z zaburzeń transdukcji sygnałów i funkcji organelli. Europejska inicjatywa ma za zadanie identyfikację molekularnych mechanizmów tych zaburzeń oraz wzajemnych zależności między tymi dwiema kluczowymi tkankami.
Chcesz mieć zdrowy i piękny uśmiech? Polub dentystę. Odwiedzaj go regularnie i słuchaj jego rad. A jeśli się boisz, jak najszybciej pokonaj lęk przed stomatologiem. Osoby, które pozbyły się dentofobii, to najbardziej sumienni pacjenci.
Każda z pór roku ma inny wpływ na ogólny stan zdrowia oraz kondycję naszych oczu. Coraz krótsze jesienne dni, niskie temperatury, praca przy sztucznym oświetleniu i dieta uboższa o sezonowe warzywa i owoce, nie pozostaje bez konsekwencji dla jakości widzenia. Jak dbać o wzrok jesienią i zminimalizować wpływ niekorzystnych czynników, podpowiadają specjaliści z centrum okulistycznego Nowy Wzrok.
Stawy, czyli spojenia pomiędzy kośćmi, zapewniają organizmowi giętkość i umożliwiają wykonywanie ruchu. Na dolegliwości z nimi związane narzekają nie tylko osoby starsze, lecz także młode. Jaka jest ich najczęstsza przyczyna i jak dbać o stawy, by były sprawne do późnej starości odpowiada lek. med. Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Stomatolodzy biją na alarm – paradontoza i problemy z dziąsłami są równie powszechne, co próchnica. Przyzębie to bardzo wrażliwe tkanki. Szkodzą im nałogi (alkohol, papierosy), złe nawyki żywieniowe, niedostateczna higiena jamy ustnej, a także wiele innych chorób, pozornie nie mających związku z dziąsłami, odbija się na ich stanie. Jeżeli dziąsła i tkanki kostne wymagają regeneracji - ratunkiem dla nich możesz być ty sam! W jaki sposób? Posiadasz jeden z najlepszych leków – własną krew.
Tłuszcze są nośnikami witamin i niezastąpionym źródłem energii. Są niezbędne dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia, a ich niedobór prowadzi do spadku odporności, zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, hormonalnego i pokarmowego czy też zahamowania rozwoju intelektualnego. W okresie karmienia mlecznego, niezbędne tłuszcze dostarczane są wraz z mlekiem matki lub też z mlekiem modyfikowanym. W czasie rozszerzania diety, konieczne jest ich rozsądne włączanie do przygotowywanych posiłków.
Myślisz, że choroba Alzheimera dotyczy tylko seniorów, na dodatek, że nie można jej leczyć? Weryfikujemy to i inne popularne przekonania na temat tej skomplikowanej choroby. Choroba Alzheimera wymyka się szablonom, wciąż jeszcze nie wiemy o niej wszystkiego, natomiast wiemy, że pierwszym ważnym krokiem, by ją poznać jest obalenie fałszywych teorii na jej temat.
Stosowana dieta wywiera bardzo duży wpływ na samopoczucie, zdrowie i ciało. Zmiana nawyków żywieniowych zawsze powinna być pierwszym krokiem do pełnej metamorfozy, a co za tym idzie do lepszego życia.
Braki w uzębieniu mogą mieć poważne konsekwencje, zarówno czynnościowe jak i estetyczne. Dlatego powinno się je jak najszybciej uzupełnić. Na szczęście stomatologia oferuje różne rozwiązania protetyczne.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności