dlapacjenta.info

Szybki test diagnozujący choroby serca

Naukowcy stworzyli nową szybką metodę analizy krwi w kierunku choroby sercowo-naczyniowej.

Choroba sercowo-naczyniowa jest najpowszechniejszą przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych, lecz jej objawy stają się widoczne dopiero na późnych etapach rozwoju. Istnieje zapotrzebowanie na badania diagnostyczne, które umożliwią łatwe rozpoznanie choroby sercowo-naczyniowej na wcześniejszych etapach jej rozwoju.

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu CARDIOBIOLIP (Novel mass spectrometry-based integrated analytical platforms for lipidomics studies on blood lipoproteins for cardiovascular disease research) stworzyli nową, szybszą metodę analizy różnych typów lipidów w lipoproteinach krwi. Lipoproteiny to znajdujące się we krwi kompleksy tłuszczy i białek, które w obrębie całego organizmu rozprowadzają specyficzne lipidy.

Uczestnicy projektu CARDIOBIOLIP zbadali jak skład lipidów, ich metabolizm i lipoproteiny są powiązane z rozwojem choroby sercowo-naczyniowej. Badacze stworzyli nowe metody wydzielania i analizy lipidów oraz lipoprotein z próbek krwi.

Przy użyciu tych nowo stworzonych metod zespół odkrył, że myszy na diecie o wysokiej zawartości cholesterolu zapadały na miażdżycę tętnic (złogi tłuszczu w sercu) szybciej niż myszy z dietą ubogą w cholesterol. Myszy na diecie bogatej w cholesterol charakteryzowały się wysokim poziomem utlenionych lipidów, co wskazuje na udział odpowiedzi zapalnej w zapoczątkowywaniu miażdżycy tętnic.

Nowe metody analizy krwi, wypracowane przez uczestników projektu CARDIOBIOLIP, są obiecujące jeśli chodzi o wczesne diagnozowanie i przewidywanie chorób sercowo-naczyniowych

data ostatniej modyfikacji: 2016-04-12 14:09:18


Polityka Prywatności