dlapacjenta.info

Jak skuteczna jest podstawowa opieka medyczna w przypadku schorzeń powiązanych z cukrzycą

Obecnie pacjenci z cukrzycą żyją coraz dłużej. Podstawowa opieka medyczna jest nacelowana na zwiększającą się liczbę pacjentów z powiązaną z cukrzycą chorobą nerek, jak również chorobą sercowo-naczyniową (CVD).

Pomimo licznych inicjatyw w ramach służby zdrowia Wielkiej Brytanii w celu zmniejszenia chorobowości i śmiertelności z powodu CVD, leczenie czynników ryzyka CVD jest często suboptymalne. Ponadto przewlekła choroba nerek pozostaje niezdiagnozowana albo niedoleczona u pacjentów cierpiących na cukrzycę.

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu CKD-UK (Quality of chronic kidney disease management in people with diabetes in England after the introduction of new primary care policies for diabetes and renal disease) ocenili leczenie niektórych kluczowych czynników ryzyka CVD u pacjentów cierpiących na cukrzycę. Zbadano następnie wpływ tych czynników ryzyka na wyniki kliniczne.

Wyniki badania kohortowego osób z cukrzycą i analiza statystyczna pokazały, że nastąpił wyraźny spadek przyjęć z powodu CVD. Mimo to osoby z cukrzycą zagrożone są pięciokrotnie większym ryzykiem CVD w porównaniu do osób zdrowych.

Jako że ciśnienie krwi jest związane z CVD, ścisła kontrola skutkująca zbyt niskim ciśnieniem krwi, poniżej 110/75 mm Hg, wiąże się ze słabymi wynikami. Po statystycznym opracowaniu kohort 124 500 osób z okresu 5 lat badacze odkryli, że szczepienie przeciw grypie było związane ze znacznym, wynoszącym nawet 30%, zmniejszeniem częstości hospitalizacji wynikających z udaru, ataku serca i zapalenia płuc.

Zespół CKD-UK odkrył, że częstość przeprowadzania badania nerek różni się w zależności od płci, wieku i pochodzenia etnicznego. Generalnie współczynnik badanych był wyższy wśród kobiet, osób starszych, południowych Azjatów i Ciemnoskórych pacjentów z Karaibów, oraz tych z cukrzycą.

Odkrycia CKD-UK pokazują, że ciągle istnieje potrzeba znacznego zmniejszenia ryzyka i podstawowego zapobiegania CVD u cukrzyków. Potrzebne są programy szkoleniowe i edukacyjne, aby badania przesiewowe pod kątem CKD odpowiadały zapotrzebowaniu. Polityka wobec szczepień przeciw grypie obejmuje tworzenie nowych szczepionek i metod, jak również zwiększanie poziomu zaszczepienia grup o wysokim priorytecie.

data ostatniej modyfikacji: 2016-04-04 13:55:10


Polityka Prywatności