dlapacjenta.info

Artykuły dla pacjenta

Tajemnicza fizjologia skóry

Europejscy badacze starają się wyjaśnić mechanizmy odpowiadające za homeostazę i odnowę skóry. Te informacje mają decydujące znaczenie w leczeniu uszkodzeń skóry.

Skóra jest największym narządem w organizmie człowieka, który chroni nas przed wieloma zagrożeniami środowiskowymi i patogenami. Składa się z wielu warstw, z których warstwa wierzchnia (epiderma, inaczej zwana naskórkiem) pełni funkcję bariery.

Gdy dochodzi do naruszenia integralności skóry, aktywowany jest bardzo skuteczny, wieloetapowy mechanizm naprawczy, który zapewnia szybki powrót do zdrowia. W tym procesie komórki naskórka, znane jako keratynocyty, migrują ku uszkodzonej tkance, by wyleczyć ranę. Migracja ta wymaga zmian morfologicznych i cytoszkieletowych, wywoływanych przez integryny i małe białka G z rodziny Rho.

Białko CD98hc wydaje się mieć decydujące znaczenie dla właściwego gojenia się ran naskórka in vivo. Działa niczym koreceptor dla integryny, a jednocześnie ma zdolność regulowania aktywności innych białek Rho.

Na tej podstawie finansowany przez UE projekt "Role and regulation of CD98hc and Rho proteins during skin wound-healing" (CD98 RHO SKIN) przystąpił do badania konwergencji tych molekuł w regulacji fizjologii skóry. Aby odkryć rolę białka CD98hc w homeostazie i regeneracji skóry, w projekcie wykorzystano modele mysie.

Wyniki dowodzą, że obecność CD98hc jest warunkiem właściwego procesu gojenia się ran i ukazują regulacyjny wpływ tego białka na aktywność RhoA za pośrednictwem wewnątrzkomórkowych poziomów reaktywnych form tlenu. Ponadto białko CD98hc najwyraźniej reguluje właściwości mechaniczno-zmysłowe i mechaniczno-transdukcyjne integryny, ukazując nowe aspekty tej interakcji.

Badacze oczekują, że uda im się dokonać nowych interesujących odkryć dotyczących mechanizmów regulujących fizjologię skóry. Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie uszkodzeń i poparzeń skórnych dla medycyny, zrozumienie procesów naprawczych powinno doprowadzić do stworzenia nowych metod leczenia.

data ostatniej modyfikacji: 2015-05-28 09:10:42


Polityka Prywatności