dlapacjenta.info

Udogodnienia dla cukrzyków

Poziomy insuliny we krwi stymulują magazynowanie lub uwalnianie glukozy, prostego cukru niezbędnego do wykonywania wszystkich funkcji komórkowych, ale mogą spowodować duże szkody, jeżeli występuje ona w nadmiarze. Udoskonalone monitorowanie poziomu glukozy podczas terapii insulinowej poprawi jakość życia osób cierpiących na cukrzycę.

Wielu pacjentów cierpiących na cukrzycę musi przyjmować insulinę, aby pomóc regulować swoje poziomy glukozy we krwi. Istniejące urządzenia do podskórnego podawania insuliny nie są wystarczająco precyzyjne, co prowadzi do okresów hipoglikemii lub hiperglikemii. Może to spowodować zarówno krótkotrwałe, jak i długotrwałe powikłania obniżające jakość życia i zwiększające koszty opieki zdrowotnej.

Korzystający ze środków UE naukowcy pracują nad rozwiązaniem tego problemu, realizując prace nad projektem "Single-port insulin infusion for improved diabetes management" (SPIDIMAN). System SPIDIMAN wykorzystuje nową powłokę wrażliwą na obecność glukozy i wyposażoną w barwnik fluorescencyjny (czujnik glukozy), która może zostać wykorzystana w standardowych zestawach do wlewu insuliny. Jest ona zintegrowana z systemem sztucznej trzustki wyposażonym w pojedynczy dostęp do żyły, istotne uproszczenie w porównaniu z dwoma igłami wymaganymi zwykle do pomiaru stężeń glukozy i dokonania wlewu insuliny. Ta wrażliwa na obecność glukozy powłoka pokrywa igłę przeznaczoną do wlewu insuliny. W zależności od poziomu glukozy w tkance, będzie ona emitowała światło przez skórę. Na skórę naklejony jest mały czytnik optyczny, który interpretuje wyemitowany fluorescencyjny sygnał świetlny jako określone stężenie glukozy i obliczy wymaganą dawkę insuliny.

Naukowcy zaprojektowali przezskórny optyczny czujnik glukozy przeznaczony do stosowania ze stalowymi rurkami do zakładania cewnika. Powłoka wykonana w nowej technologii zapewnia przyleganie dla bezpieczeństwa pacjenta i optymalnej wydajności. Optyczny czytnik poziomu glukozy drugiej generacji jest znacznie mniejszy i lżejszy od swojego poprzednika. Wykorzystuje on indywidualnie dopasowane filtry optyczne w celu lepszego rozróżniania glukozy i wyższej jakości pracy nawet wówczas, gdy rurka umieszczona jest prostopadle do powierzchni skóry.

System SPIDIMAN został sklasyfikowany jako aktywne, inwazyjne urządzenie medyczne do użytku krótkoterminowego (klasa IIb). Pierwsze badania z zakresu biokompatybilności zakończyły się powodzeniem, a zespół prowadzi ciągłe analizy ryzyka, które będą realizowane aż do zakończenia projektu. Pierwsze pediatryczne badanie kliniczne jest w trakcie realizacji, a 10 dzieci w wieku od 6 do 12 lat z powodzeniem przeszło próby.

Technologia SPIDIMAN wykorzystuje zestawy do wlewu insuliny w celu utrzymania kosztów jednostkowych na niskim poziomie. Dzięki udoskonalonemu wykrywaniu glukozy urządzenie to obniży również koszty związane z niewłaściwą kontrolą glikemiczną. Koszty leczenia szpitalnego są średnio pięciokrotnie wyższe w przypadku pacjentów cierpiących na cukrzycę z powikłaniami w porównaniu z tymi pacjentami, u których powikłania nie występują. Uproszczony system z pojedynczym dostępem do żyły, zapewniający lepszą możliwość wykrywania będzie szczególnie korzystny dla ludzi młodych, których styl życia oraz wyższa wrażliwość na glukozę/insulinę utrudnia zapewnienie odpowiedniej opieki i jakości życia.

data ostatniej modyfikacji: 2015-04-09 09:08:03


Polityka Prywatności