dlapacjenta.info

Naukowe artykuły o zdrowiu

Naukowcy rozpoczęli badanie skuteczności nowatorskiego sposobu leczenia międzybłoniaka, wykorzystującego układ odpornościowy organizmu do walki z nowotworem.
Współfinansowani ze środków UE naukowcy opracowali nanotransportery, które są w stanie pokonać reakcję immunologiczną organizmu oraz bariery biologiczne tak, aby dostarczać leki do miejsca docelowego.
Fakt, że człowiek posiada zdolność użycia jednego „narzędzia” (mózgu) do zbudowania innego narzędzia, z pomocą którego rozgryzie działanie tego pierwszego, jest ewolucyjnym darem, który odróżnia nas od innych zwierząt. Silniki symulacyjne o wielkiej mocy, takie jak „wirtualny mózg”, są jednocześnie przykładem takiego daru, jak i sposobem na odkrycie jego zagadek.
Niezwykłe zdolności mózgu wynikają w dużej mierze z jego umiejętności uczenia się na podstawie interakcji ciała, będącego pod jego kontrolą, z otoczeniem. Badania z zakresu neurorobotyki stwarzają wyjątkową możliwość poznania mechanizmu działania pętli wykonawczo-percepcyjnej oraz wykorzystania nowej wiedzy do budowy systemów robotycznych następnej generacji.
Definicje i rozumienie świadomości są przedmiotem gorącej debaty prowadzonej przez filozofów na przestrzeni stuleci, a ostatnio również przez neuronaukowców. Chcąc wysnuć z tych domysłów większy sens, badacze skupieni wokół projektu The Human Brain Project tworzą modele neurologiczne, w których koncentrują się zarówno na szczegółach, jak i na obrazie bardziej ogólnym.
The Human Brain Project (HBP), jeden z europejskich programów przewodnich, łączy w sobie najnowsze rozwiązania z dziedziny technologii teleinformatycznych, uwspólniając zasoby i kompetencje z zakresu neuronauki i neuromedycyny. Bardziej spójne spojrzenie na mózg przyniesie korzyści zarówno ludziom, jak i technologii.
Naukowcom udało się opracować nowe podejście do prowadzenia badań nad negatywnymi skutkami wywoływanymi przez mieszaniny chemiczne wytworzone przez ludzi. Nowatorska metodologia pomoże w ocenie zagrożeń dla zdrowia oraz ich ograniczaniu.
To obiecujące wiadomości dla ludzi z nadwagą. Suplement diety oparty na ekstraktach z werbeny cytrynowej i hibiskusa może pomóc w utrzymaniu wagi i poprawić stan zdrowia.
Przełomowe badanie pozwoliło ustalić, że żywność przetworzona odpowiada za przejadanie i przyrost masy ciała.
Czy zdrowy proces starzenia się jest możliwy zarówno w przypadku bogatych, jak i ubogich osób? Aby ustalić odpowiedź na to pytanie, finansowani przez Unię Europejską naukowcy zajęli się badaniem procesów sprzyjających starzeniu się w dobrym zdrowiu, zachodzących w ciągu całego życia człowieka.
Szybkie, dokładne i niedrogie testy bezpieczeństwa żywności są teraz możliwe. Dzięki przenośnemu skanerowi rolnicy, producenci żywności i handlowcy mogą teraz sami przeprowadzać testy na polu, bez potrzeby wykonywania drogich i czasochłonnych badań laboratoryjnych.
Nowe badanie udowodniło, że dzięki wytwarzaniu drugiego hormonu poza jądrami łożysko odgrywa ważną rolę w rozwoju prącia u płodu.
Naukowcy dowodzą, że jeżeli chodzi o leczenie osób zarażonych jednocześnie potencjalnie śmiertelną chorobą pasożytniczą i wirusem HIV, dwa leki są lepsze niż jeden.
Naukowcom udało się umieścić specjalne urządzenie w ramieniu pacjentki po amputacji kończyny górnej poniżej łokcia, które pozwala na połączenie protezy z nerwami oraz mięśniami, co pozwoliło na uzyskanie zarówno wrażeń dotykowych, jak i lepszej kontroli nad ruchami protezy.
Naukowcy wykonali krok przybliżający ich do wprowadzenia na rynek profilaktycznej szczepionki przeciwko malarii u kobiet ciężarnych (PAM).
Naukowcy znaleźli dwa szlaki wykorzystywane przez komórki do naprawy uszkodzeń DNA powodujących raka, co pomoże w walce z nowotworami.
W ramach pewnej unijnej inicjatywy opracowano ręczny skaner, który może wykrywać wczesne objawy chorób układu krążenia.
Dzięki identyfikacji najważniejszych genów wykorzystywanych do kontrolowania komórek immunologicznych, naukowcy umożliwili opracowanie nowych metod leczenia nowotworów i zakażeń.
Naukowcy zrzeszeni w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu ExItALS dokonali nowych odkryć dotyczących mechanizmu rozprzestrzeniania się stwardnienia zanikowego bocznego uzasadniających szybkość rozwoju choroby oraz stanowiących ważny krok prowadzący do możliwości jej powstrzymania.
Wyobraźmy sobie humanoidalnego robota, który pomaga pracownikom przemysłu w przenoszeniu ciężkich przedmiotów lub asystuje fizjoterapeucie podczas zabiegu. Tak wszechstronne roboty staną się wkrótce rzeczywistością dzięki pracom zrealizowanym w ramach finansowanego przez UE projektu CogIMon.
Następne
Polityka Prywatności