dlapacjenta.info

Naukowe artykuły o zdrowiu

Badacze odkryli białko, które może pomóc opracować lekarstwo na ból spowodowany uszkodzeniem nerwów lub chorobą.
Naukowcy są obecnie o krok bliżej do opracowania zaawansowanych protez kończyn oferujących pacjentom możliwość sterowania nimi myślami.
Czy wcześniejsze zakażenie wirusem dengi zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych związanych z Zika? Tak, odpowiadają naukowcy prowadzący badania finansowane przez UE.
Czy to może być początek końca zabiegów wszczepienia bypassów? Naukowcy stworzyli nowe urządzenie medyczne, które pomaga zregenerować chore obszary tętnic.
Nowe badania oferują alternatywne podejście do połączonych metod leczenia nowotworu. Wyniki mogą pomóc w skuteczniejszym zwalczaniu raka.
Jak można osiągnąć spersonalizowaną profilaktykę raka piersi? Współfinansowani ze środków UE naukowcy przeprowadzili warsztaty w poszukiwaniu wizji.
Kłamstwa oraz zwodnicze treści publikowane w Internecie mogą zaszkodzić społeczeństwu na wiele sposobów. W czasie 11. Światowej Konferencji Dziennikarzy Naukowych (World Conference of Science Journalists, WCSJ) w Lozannie dowiedzieliśmy się, w jaki sposób problem ten może wywierać negatywny wpływ na zdrowie publiczne.
Wszystkie komórki w jelicie płodu mają potencjał, aby rozwinąć się w komórki macierzyste, jak wynika z nowego badania opublikowanego w „Nature”, które zostało przeprowadzone na Wydziale Zdrowia i Nauk Medycznych Uniwersytetu w Kopenhadze, partnera projektu INTENS (INtestinal Tissue ENgineering Solution) finansowanego ze środków UE. Naukowcy odkryli, że rozwój niedojrzałych komórek jelitowych nie jest z góry narzucony, lecz jest uzależniony od bezpośredniego otoczenia komórek w jelitach.
Sterowana igła, wzorowana na owadzim żądle, może dostarczać ratujące życie leki przeciwnowotworowe bezpośrednio do guza mózgu.
Naukowcy wykazali, że wszystkie niedojrzałe komórki jelitowe mogą przekształcać się w komórki macierzyste. Wyniki tego badania mogą pomóc w udoskonaleniu terapii komórkami macierzystymi.
Naukowcy i inżynierowie połączyli siły w celu opracowania nowego rodzaju stentu wieńcowego z przeciwciałami, który lepiej integruje się ze ścianą naczynia krwionośnego.
Doroczne forum interesariuszy współfinansowanej ze środków UE i samego przemysłu Inicjatywy w zakresie Leków Innowacyjnych (ILI) odbyło się w deszczowy dzień 12 czerwca w Brukseli, w zachwycającym budynku Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych. Wśród omawianych tematów znalazły się: zdrowy i chory mózg, a także zastosowanie technologii cyfrowych w zmianie sposobu poszukiwania nowych metod leczenia i opieki nad pacjentem.
Naukowcy opracowali nowy typ obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, aby zapewnić lekarzom bardziej wiarygodne i rzetelne informacje na temat raka piersi.
Naukowcy rozpoczęli badanie skuteczności nowatorskiego sposobu leczenia międzybłoniaka, wykorzystującego układ odpornościowy organizmu do walki z nowotworem.
Współfinansowani ze środków UE naukowcy opracowali nanotransportery, które są w stanie pokonać reakcję immunologiczną organizmu oraz bariery biologiczne tak, aby dostarczać leki do miejsca docelowego.
Fakt, że człowiek posiada zdolność użycia jednego „narzędzia” (mózgu) do zbudowania innego narzędzia, z pomocą którego rozgryzie działanie tego pierwszego, jest ewolucyjnym darem, który odróżnia nas od innych zwierząt. Silniki symulacyjne o wielkiej mocy, takie jak „wirtualny mózg”, są jednocześnie przykładem takiego daru, jak i sposobem na odkrycie jego zagadek.
Niezwykłe zdolności mózgu wynikają w dużej mierze z jego umiejętności uczenia się na podstawie interakcji ciała, będącego pod jego kontrolą, z otoczeniem. Badania z zakresu neurorobotyki stwarzają wyjątkową możliwość poznania mechanizmu działania pętli wykonawczo-percepcyjnej oraz wykorzystania nowej wiedzy do budowy systemów robotycznych następnej generacji.
Definicje i rozumienie świadomości są przedmiotem gorącej debaty prowadzonej przez filozofów na przestrzeni stuleci, a ostatnio również przez neuronaukowców. Chcąc wysnuć z tych domysłów większy sens, badacze skupieni wokół projektu The Human Brain Project tworzą modele neurologiczne, w których koncentrują się zarówno na szczegółach, jak i na obrazie bardziej ogólnym.
The Human Brain Project (HBP), jeden z europejskich programów przewodnich, łączy w sobie najnowsze rozwiązania z dziedziny technologii teleinformatycznych, uwspólniając zasoby i kompetencje z zakresu neuronauki i neuromedycyny. Bardziej spójne spojrzenie na mózg przyniesie korzyści zarówno ludziom, jak i technologii.
Naukowcom udało się opracować nowe podejście do prowadzenia badań nad negatywnymi skutkami wywoływanymi przez mieszaniny chemiczne wytworzone przez ludzi. Nowatorska metodologia pomoże w ocenie zagrożeń dla zdrowia oraz ich ograniczaniu.
Następne
Polityka Prywatności