dlapacjenta.info

Naukowe artykuły o zdrowiu

Wykorzystując rzeczywiste dane z dwóch europejskich krajów, naukowcy odkryli, że pewien typ leku przepisywanego na obniżenie ciśnienia krwi może zwiększać ryzyko zatrzymania krążenia.
Dzięki częściowemu wsparciu UE przeprowadzono pierwsze badanie z udziałem ludzi, w którym wykazano, że filiżanka kawy może mieć bezpośredni wpływ na funkcjonowanie brunatnej tkanki tłuszczowej. Stypendystka grantu CASCADE, dr Ksenija Velickovic, była członkiem zespołu, którego osiągnięcia mogą mieć ogromne znaczenie w świetle stale rosnącego problemu otyłości. Metabolizm brunatnej tkanki tłuszczowej może być potencjalnie kluczowy dla rozwiązania kwestii nasilającej się epidemii cukrzycy.
Nowa wiedza na temat sposobów, w jakie komórki reagują na uszkodzenia DNA, może oznaczać nowe i lepsze sposoby leczenia nowotworów.
Oparty na aplikacji mobilnej system monitorowania pomaga pacjentom otrzymującym chemioterapię radzić sobie z objawami choroby i skutkami ubocznymi, gdy wykonują oni zwykłe codzienne czynności.
Inteligentny czujnik może wykryć raka żołądka „wąchając” Twój oddech.
Szybkie, dokładne i niedrogie testy bezpieczeństwa żywności są teraz możliwe. Dzięki przenośnemu skanerowi rolnicy, producenci żywności i handlowcy mogą teraz sami przeprowadzać testy na polu, bez potrzeby wykonywania drogich i czasochłonnych badań laboratoryjnych.
Czy zdrowy proces starzenia się jest możliwy zarówno w przypadku bogatych, jak i ubogich osób? Aby ustalić odpowiedź na to pytanie, finansowani przez Unię Europejską naukowcy zajęli się badaniem procesów sprzyjających starzeniu się w dobrym zdrowiu, zachodzących w ciągu całego życia człowieka.
Przełomowe badanie pozwoliło ustalić, że żywność przetworzona odpowiada za przejadanie i przyrost masy ciała.
To obiecujące wiadomości dla ludzi z nadwagą. Suplement diety oparty na ekstraktach z werbeny cytrynowej i hibiskusa może pomóc w utrzymaniu wagi i poprawić stan zdrowia.
Naukowcom udało się opracować nowe podejście do prowadzenia badań nad negatywnymi skutkami wywoływanymi przez mieszaniny chemiczne wytworzone przez ludzi. Nowatorska metodologia pomoże w ocenie zagrożeń dla zdrowia oraz ich ograniczaniu.
Niezwykłe zdolności mózgu wynikają w dużej mierze z jego umiejętności uczenia się na podstawie interakcji ciała, będącego pod jego kontrolą, z otoczeniem. Badania z zakresu neurorobotyki stwarzają wyjątkową możliwość poznania mechanizmu działania pętli wykonawczo-percepcyjnej oraz wykorzystania nowej wiedzy do budowy systemów robotycznych następnej generacji.
Fakt, że człowiek posiada zdolność użycia jednego „narzędzia” (mózgu) do zbudowania innego narzędzia, z pomocą którego rozgryzie działanie tego pierwszego, jest ewolucyjnym darem, który odróżnia nas od innych zwierząt. Silniki symulacyjne o wielkiej mocy, takie jak „wirtualny mózg”, są jednocześnie przykładem takiego daru, jak i sposobem na odkrycie jego zagadek.
The Human Brain Project (HBP), jeden z europejskich programów przewodnich, łączy w sobie najnowsze rozwiązania z dziedziny technologii teleinformatycznych, uwspólniając zasoby i kompetencje z zakresu neuronauki i neuromedycyny. Bardziej spójne spojrzenie na mózg przyniesie korzyści zarówno ludziom, jak i technologii.
Definicje i rozumienie świadomości są przedmiotem gorącej debaty prowadzonej przez filozofów na przestrzeni stuleci, a ostatnio również przez neuronaukowców. Chcąc wysnuć z tych domysłów większy sens, badacze skupieni wokół projektu The Human Brain Project tworzą modele neurologiczne, w których koncentrują się zarówno na szczegółach, jak i na obrazie bardziej ogólnym.
Współfinansowani ze środków UE naukowcy opracowali nanotransportery, które są w stanie pokonać reakcję immunologiczną organizmu oraz bariery biologiczne tak, aby dostarczać leki do miejsca docelowego.
Naukowcy rozpoczęli badanie skuteczności nowatorskiego sposobu leczenia międzybłoniaka, wykorzystującego układ odpornościowy organizmu do walki z nowotworem.
Naukowcy opracowali nowy typ obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, aby zapewnić lekarzom bardziej wiarygodne i rzetelne informacje na temat raka piersi.
Doroczne forum interesariuszy współfinansowanej ze środków UE i samego przemysłu Inicjatywy w zakresie Leków Innowacyjnych (ILI) odbyło się w deszczowy dzień 12 czerwca w Brukseli, w zachwycającym budynku Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych. Wśród omawianych tematów znalazły się: zdrowy i chory mózg, a także zastosowanie technologii cyfrowych w zmianie sposobu poszukiwania nowych metod leczenia i opieki nad pacjentem.
Sterowana igła, wzorowana na owadzim żądle, może dostarczać ratujące życie leki przeciwnowotworowe bezpośrednio do guza mózgu.
Naukowcy wykazali, że wszystkie niedojrzałe komórki jelitowe mogą przekształcać się w komórki macierzyste. Wyniki tego badania mogą pomóc w udoskonaleniu terapii komórkami macierzystymi.
Następne
Polityka Prywatności