dlapacjenta.info

Naukowe artykuły o zdrowiu

Inżynierowie, praktycy kliniczni oraz biolodzy połączyli siły, by utworzyć platformę do badań relacji między mikroflorą jelitową a ośrodkowym układem nerwowym.
Światowe konsorcjum ekspertów z sektora prywatnego i akademickiego rozpoczęło zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii gorączki krwotocznej Ebola.
Sir Peter J. Ratcliffe otrzymał nagrodę wspólnie z dwoma innymi naukowcami za przeprowadzone badania dotyczące wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian. Poczynione przez nich odkrycia mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia różnych chorób.
Zespół naukowców i ekspertów z branży stworzy urządzenie medyczne wspierające bezpieczny rozwój niemowląt urodzonych znacznie przedwcześnie.
Zespół naukowców odkrył strukturę atomową i mechanizm regulujący enzymu transhydrogenazy. Ich odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych sposobów leczenia, które są obecnie niedostępne.
W jaki sposób można motywować ludzi, by wydajniej wykorzystywali energię? Sfinansowane przez UE wielokulturowe badanie ma na celu analizę tego, w jaki sposób ludzie wykorzystują technologie w budynkach do kontrolowania ich środowiska wewnętrznego.
W tym miesiącu sprawdzamy, co nowego w projekcie METSY, o którym pisaliśmy w specjalnej edycji poświęconej zdrowiu psychicznemu w październiku 2018 roku. Zespół projektu METSY ujawnił powiązania pomiędzy zaburzeniami psychotycznymi i współistniejącymi chorobami metabolicznymi, tym samym umożliwiając opracowanie nowych terapii mających na celu leczenie psychozy, jednocześnie zapobiegając powikłaniom metabolicznym.
Wykorzystując rzeczywiste dane z dwóch europejskich krajów, naukowcy odkryli, że pewien typ leku przepisywanego na obniżenie ciśnienia krwi może zwiększać ryzyko zatrzymania krążenia.
Dzięki częściowemu wsparciu UE przeprowadzono pierwsze badanie z udziałem ludzi, w którym wykazano, że filiżanka kawy może mieć bezpośredni wpływ na funkcjonowanie brunatnej tkanki tłuszczowej. Stypendystka grantu CASCADE, dr Ksenija Velickovic, była członkiem zespołu, którego osiągnięcia mogą mieć ogromne znaczenie w świetle stale rosnącego problemu otyłości. Metabolizm brunatnej tkanki tłuszczowej może być potencjalnie kluczowy dla rozwiązania kwestii nasilającej się epidemii cukrzycy.
Nowa wiedza na temat sposobów, w jakie komórki reagują na uszkodzenia DNA, może oznaczać nowe i lepsze sposoby leczenia nowotworów.
Oparty na aplikacji mobilnej system monitorowania pomaga pacjentom otrzymującym chemioterapię radzić sobie z objawami choroby i skutkami ubocznymi, gdy wykonują oni zwykłe codzienne czynności.
Inteligentny czujnik może wykryć raka żołądka „wąchając” Twój oddech.
Szybkie, dokładne i niedrogie testy bezpieczeństwa żywności są teraz możliwe. Dzięki przenośnemu skanerowi rolnicy, producenci żywności i handlowcy mogą teraz sami przeprowadzać testy na polu, bez potrzeby wykonywania drogich i czasochłonnych badań laboratoryjnych.
Czy zdrowy proces starzenia się jest możliwy zarówno w przypadku bogatych, jak i ubogich osób? Aby ustalić odpowiedź na to pytanie, finansowani przez Unię Europejską naukowcy zajęli się badaniem procesów sprzyjających starzeniu się w dobrym zdrowiu, zachodzących w ciągu całego życia człowieka.
Przełomowe badanie pozwoliło ustalić, że żywność przetworzona odpowiada za przejadanie i przyrost masy ciała.
To obiecujące wiadomości dla ludzi z nadwagą. Suplement diety oparty na ekstraktach z werbeny cytrynowej i hibiskusa może pomóc w utrzymaniu wagi i poprawić stan zdrowia.
Naukowcom udało się opracować nowe podejście do prowadzenia badań nad negatywnymi skutkami wywoływanymi przez mieszaniny chemiczne wytworzone przez ludzi. Nowatorska metodologia pomoże w ocenie zagrożeń dla zdrowia oraz ich ograniczaniu.
Niezwykłe zdolności mózgu wynikają w dużej mierze z jego umiejętności uczenia się na podstawie interakcji ciała, będącego pod jego kontrolą, z otoczeniem. Badania z zakresu neurorobotyki stwarzają wyjątkową możliwość poznania mechanizmu działania pętli wykonawczo-percepcyjnej oraz wykorzystania nowej wiedzy do budowy systemów robotycznych następnej generacji.
Fakt, że człowiek posiada zdolność użycia jednego „narzędzia” (mózgu) do zbudowania innego narzędzia, z pomocą którego rozgryzie działanie tego pierwszego, jest ewolucyjnym darem, który odróżnia nas od innych zwierząt. Silniki symulacyjne o wielkiej mocy, takie jak „wirtualny mózg”, są jednocześnie przykładem takiego daru, jak i sposobem na odkrycie jego zagadek.
The Human Brain Project (HBP), jeden z europejskich programów przewodnich, łączy w sobie najnowsze rozwiązania z dziedziny technologii teleinformatycznych, uwspólniając zasoby i kompetencje z zakresu neuronauki i neuromedycyny. Bardziej spójne spojrzenie na mózg przyniesie korzyści zarówno ludziom, jak i technologii.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności