dlapacjenta.info

Naukowe artykuły o zdrowiu

Nowe badanie udowodniło, że dzięki wytwarzaniu drugiego hormonu poza jądrami łożysko odgrywa ważną rolę w rozwoju prącia u płodu.
Naukowcy dowodzą, że jeżeli chodzi o leczenie osób zarażonych jednocześnie potencjalnie śmiertelną chorobą pasożytniczą i wirusem HIV, dwa leki są lepsze niż jeden.
Naukowcom udało się umieścić specjalne urządzenie w ramieniu pacjentki po amputacji kończyny górnej poniżej łokcia, które pozwala na połączenie protezy z nerwami oraz mięśniami, co pozwoliło na uzyskanie zarówno wrażeń dotykowych, jak i lepszej kontroli nad ruchami protezy.
Naukowcy wykonali krok przybliżający ich do wprowadzenia na rynek profilaktycznej szczepionki przeciwko malarii u kobiet ciężarnych (PAM).
Naukowcy znaleźli dwa szlaki wykorzystywane przez komórki do naprawy uszkodzeń DNA powodujących raka, co pomoże w walce z nowotworami.
W ramach pewnej unijnej inicjatywy opracowano ręczny skaner, który może wykrywać wczesne objawy chorób układu krążenia.
Dzięki identyfikacji najważniejszych genów wykorzystywanych do kontrolowania komórek immunologicznych, naukowcy umożliwili opracowanie nowych metod leczenia nowotworów i zakażeń.
Naukowcy zrzeszeni w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu ExItALS dokonali nowych odkryć dotyczących mechanizmu rozprzestrzeniania się stwardnienia zanikowego bocznego uzasadniających szybkość rozwoju choroby oraz stanowiących ważny krok prowadzący do możliwości jej powstrzymania.
Wyobraźmy sobie humanoidalnego robota, który pomaga pracownikom przemysłu w przenoszeniu ciężkich przedmiotów lub asystuje fizjoterapeucie podczas zabiegu. Tak wszechstronne roboty staną się wkrótce rzeczywistością dzięki pracom zrealizowanym w ramach finansowanego przez UE projektu CogIMon.
Nowe badania wykazały, że brak folianów powoduje problemy z podziałem komórek i replikacją DNA. Co gorsze, konsekwencje są znacznie poważniejsze, niż wcześniej sądzono.
Eksperci określili i ocenili standardy skutecznej i zindywidualizowanej opieki nad dziećmi w kilku krajach UE.
Zanieczyszczenie jest poważnym problemem w wielu częściach świata zwłaszcza na obszarach miejskich. Wykorzystując nowe materiały na bazie grafenu naukowcy pracujący w ramach pakietu roboczego Graphene Flagship dotyczącego pianek i powłok funkcjonalnych opracowali rozwiązania mające na celu m.in. ograniczenie problemu zanieczyszczenia środowiska.
Zastosowanie arkuszy grafenu w fotonice krzemowej może stanowić podstawę technologii transmisji danych następnej generacji. Naukowcy z inicjatywy Graphene Flagship przybliżyli tę technologię do zastosowania w praktyce, demonstrując pierwszą na świecie szybką, opartą na grafenie transmisję danych z prędkością 50 Gb/s.
Badanie wykazało, że osoby, które przeszły kolektomię, są obarczone większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.
Badacze z projektu Graphene Flagship wyprodukowali urządzenia spintroniczne na bazie grafenu, które wykorzystują zarówno ładunek, jak i spin elektronów w temperaturze pokojowej. Wykazanie, że spin jest w stanie pokonać odległości do kilku mikrometrów, otwiera nowe możliwości w zakresie integracji przetwarzania i przechowywania informacji na pojedynczym chipie.
Pierwszy na świecie dwuwymiarowy materiał, grafen, ma niezwykłe i wyjątkowe właściwości. W ramach ważnej unijnej inicjatywy grafen jest rozwijany i stosowany w niezliczonej ilości nowych technologii.
Unikalna kombinacja właściwości grafenu toruje drogę do wielu różnych zastosowań, od energetyki i elektroniki po urządzenia biomedyczne i maszyny latające. Aby sprostać tym rosnącym wymaganiom, naukowcy muszą zwiększyć produkcję grafenu do skali przemysłowej.
W ramach przemyślnej serii eksperymentów europejscy badacze po raz pierwszy przetestowali grafen w warunkach mikrograwitacji. Ekscytujące wyniki tych badań stanowią cenną podstawę do opracowania urządzeń grafenowych nadających się do zastosowania w przestrzeni kosmicznej.
Naukowcy twierdzą, że sztuczna trzustka mogłaby zmienić postępowanie w cukrzycy typu 1 u dzieci w wieku od 1 do 7 lat.
Naukowcy podzielili cukrzycę typu 2 na kilka podgrup w celu przeanalizowania progresji choroby. Ich prace mogą pomóc w zapewnieniu pacjentom zindywidualizowanych rozwiązań w zakresie opieki.
Następne
Polityka Prywatności