dlapacjenta.info

Artykuły dla pacjenta

Źródło
Najnowsze badanie finansowane przez UE ma na celu rozpracowanie niezwykłych struktur DNA na poziomie molekularnym z użyciem szczypców magnetycznych.
Regulacja transkrypcji genetycznej jest kluczowa dla rozwoju i wzrostu każdego organizmu. Badanie finansowane przez UE dotyczyło mechanizmów molekularnych, które kontrolują inicjację transkrypcji genetycznej w rozwijającym się zarodku.
Europejscy badacze uzyskali szczegółowe dane molekularne na temat jednego z głównych mechanizmów, który zapewnia wytwarzanie prawidłowych białek w komórce.
Czerniak to nowotwór wywoływany przez mutacje melanocytów skóry. Opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciw czerniakowi, która miałaby także działanie prewencyjne, wciąż stanowi poważne wyzwanie.
Choroba Huntingtona (HD) to wyniszczające zaburzenie postępujące. Opóźnienie jej nadejścia wymaga nowatorskich ukierunkowanych interwencji już we wczesnych etapach życia.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował mikroskop optyczny o superwysokiej rozdzielczości, który pozwala uzyskać wysokiej jakości obrazy komórek znajdujących się głęboko w żywych tkankach. Otwiera to drogę do badania zachodzących na poziomie subkomórkowym zmian w mózgu, w procesach chorobowych lub związanych z uczeniem się.
Zabiegi wszczepiania protez stawów stanowią rynek medyczny o wartości szacowanej na miliardy dolarów rocznie, który powiększa się wraz ze starzeniem się populacji. W związku z tym, że protezy stawów są podatne na zużycie, co prowadzi do utraty ich funkcjonalności, ważne jest wydłużanie czasu ich przydatności w celu uniknięcia kolejnych operacji chirurgicznych.
Zaburzenia rozwoju płciowego stanowią grupę rzadkich chorób, które są związane z nietypowymi nieprawidłowościami genetycznymi. Pacjenci często mają obniżoną jakość życia związaną ze stanem zdrowia (HRQoL) i problemy z adaptacją psychiczną.
Padaczka dotyka milionów ludzi na całym świecie i jest schorzeniem polegającym na spontanicznych i nieprzewidywalnych napadach, które mają źródło w mózgu. Jest potencjalnie niebezpiecznym schorzeniem i wynika z nieprawidłowej komunikacji między neuronami w mózgu.
Otyłość stała się epidemią w XXI w. Zrozumienie etiologii i patofizjologii powinno ułatwić przeciwdziałanie, diagnozę i leczenie.
Udoskonalanie środków leczniczych poprawiających zdrowie i jakość życia pacjentów chorych na cukrzycę jest ważnym wyzwaniem. Europejskie badanie korzysta z innowacyjnego zastosowania mazenchymalnych komórek macierzystych (MSC) w leczeniu powikłań wysokiego poziomu glukozy.
Z biegiem czasu lub pod wpływem sygnałów stresu w komórkach zachodzi proces zwany starzeniem komórkowym. Wyjaśnienie losu tych komórek w organizmie pozwoli lepiej zapobiegać powstawaniu nowotworów złośliwych i skutkom starzenia.
Poziomy insuliny we krwi stymulują magazynowanie lub uwalnianie glukozy, prostego cukru niezbędnego do wykonywania wszystkich funkcji komórkowych, ale mogą spowodować duże szkody, jeżeli występuje ona w nadmiarze. Udoskonalone monitorowanie poziomu glukozy podczas terapii insulinowej poprawi jakość życia osób cierpiących na cukrzycę.
Leki na bazie RNA znajdują zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Naukowcy europejscy liczą, że będą one również skuteczne w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a.
Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) wiąże się z przewlekłym zapaleniem całego układu trawiennego. Europejscy badacze pracują nad odkryciem biomarkerów, które pozwolą usprawnić prognozowanie schorzenia i zarządzanie kliniczne.
Czerniak jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych o wysokim wskaźniku śmiertelności. Niemal 60% przypadków wykazuje mutacje w genie kinazy BRAF (w pozycji 600), lecz wydaje się, że do transformacji nowotworowej niezbędne są też dodatkowe zdarzenia genetyczne.
Nad krajami Afryki Subsaharyjskiej nadal wisi groźba pandemii AIDS i pilnie potrzebne są innowacyjne metody leczenia. Identyfikacja nowych celów farmaceutycznych, które umożliwiłyby powstrzymanie replikacji wirusa HIV, ma szansę ograniczyć rozmiar tego problemu.
Trwałe spajanie złamanych kości polega obecnie na stosowaniu mocowań mechanicznych, takich jak płytki, trzpienie i druty. Nowe, zainspirowane naturą hydrożele naśladujące substancje wytwarzane przez organizmy morskie mogą okazać się znaczącym przełomem, szczególnie w przypadku złamań z rozszczepieniem i złamań wielokrotnych.
Mielinacja jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Badania nad mechanizmami regulującymi syntezę mieliny są niezwykle istotne, aby móc zidentyfikować nowe metody leczenia chorób demielinizacyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest nieuleczalną chorobą autoimmunologiczną, która dotyka milionów ludzi na całym świecie. W ramach finansowanego przez UE projektu badane są warianty genowe, które mogą predysponować do RZS.
Rozszyfrowanie złożonych odpowiedzi immunologicznych jest niezbędne do opracowania skutecznych strategii immunoterapii. Prowadzone jest badanie europejskie nad określonymi cząsteczkami w hepatocytach, które mają nieznaną dotąd rolę w odpowiedzi immunologicznej na zakażenia wirusowe.
Wielkie interdyscyplinarne konsorcjum europejskie prowadzi prace nad nowym lekiem zapobiegającym ślepocie u wcześniaków.
Terapia genowa i komórkowa to nowo powstające, alternatywne metody leczenia. Konsorcjum europejskie ocenia możliwość zastosowania takich innowacyjnych metod w leczeniu padaczki.
Częstość wykonywania cięcia cesarskiego (CC) znacząco różni się w poszczególnych krajach europejskich. Finansowany przez UE projekt ma na celu zmniejszenie tych liczb poprzez promowanie porodów pochwowych po CC.
Pierwsze spotkanie techniczne partnerów projektu dofinansowanego ze środków UE, który ma poprawić wskaźnik usuwania guzów nowotworowych, odbyło się niedawno w Brukseli.
O wszystkich funkcjach i dysfunkcjach organizmu decydują miliardy cząsteczek chemicznych. Nowe techniki eksperymentalne umożliwiają badanie zmian chemicznych odgrywających rolę w raku piersi.
Wysokie ciśnienie krwi — czyli nadciśnienie tętnicze — to przewlekłe schorzenie, które zwiększa ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, miażdżycy tętnic i innych chorób. Jest ono uwarunkowane genetycznie i środowiskowo.
Przewlekłe zapalenie wątroby może prowadzić do rozwoju raka wątrobowokomórkowego, jednego z najczęstszych nowotworów wątroby, będącego trzecią co do częstości przyczyną zgonów w wyniku nowotworów na całym świecie. Jednakże zdarzenia komórkowe i molekularne, które stanowią podłoże zapalenia, pozostają w dużej mierze nieznane.
Zachorowalność na ostrą białaczkę szpikową, najczęściej występującą u dorosłych postać ostrej białaczki, zwiększa się wraz z wiekiem. Odkrycie nowych onkogenów i supresorów nowotworowych mających znaczenie w ostrej białaczce szpikowej, umożliwi odkrycie nowych metod leczenia tej choroby.
Zespół RAPTADIAG opracował nowatorski test do diagnozowania bakteryjnego zapalenia opon mózgowych, który może być stosowany do wykrywania wszelkiego rodzaju patogenów bakteryjnych.
W obwodowym układzie nerwowym regeneracja komórek nerwowych jest w dużym stopniu możliwa. Proces ten jest sterowany czynnikami chemotaktycznymi, uwalnianymi przez komórki Schwanna.
Nowotwory to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Próby zrozumienia mechanizmów związanych z początkiem i progresją choroby nowotworowej przyniosą bardzo poważne skutki społeczno-ekonomiczne.
Częścią procesu starzenia się jest występowanie stanów zapalnych o niewielkim nasileniu, co określane jest angielskim terminem "inflammaging". Uczestnicy projektu finansowanego przez UE podjęli się opracowania podejścia dietetycznego do leczenia tego rodzaju schorzeń.
Ocena i prognoza skuteczności i toksyczności chemioterapii przeciwnowotworowej podczas leczenia może być bardzo korzystna. Europejscy naukowcy są bardzo blisko osiągnięcia tego celu dzięki enzymatycznemu urządzeniu detekcyjnemu.
Europejscy eksperci w dziedzinie immunologii klinicznej i eksperymentalnej badają dynamikę i oscylację sygnalizacyjną czynnika NF-kappa-B w nieswoistym zapaleniu jelit (IBD). Długofalowym celem jest identyfikacja biomarkerów, które można by wykorzystać do prognozowania, diagnozowania i stratyfikacji tej choroby.
Inaczej niż w pozostałych tkankach, złożony przepływ informacji między komórkami mózgu reguluje przepływ krwi. Wyjaśnienie mechanizmów łączących źródła energii mózgu ze zużyciem energii jest ważne dla zrozumienia mechanizmów chorób neuropsychiatrycznych.
Komórki nerwowe mają charakterystyczne, rozgałęziające się wypustki zaopatrzone w guzkowate kolbki zwane kolcami. Są to miejsca, w których neurony komunikują się między sobą. W ramach pionierskich prac naukowcy stymulowali pojedyncze synapsy i obrazowali zmiany zachodzące w kolcach.
Wyjaśnienie odpowiedzi DNA na uszkodzenia w warunkach prawidłowych i w przypadku zaburzeń jest bardzo istotne z perspektywy leczenia nowotworów złośliwych.
Jednym z najtrudniejszych zagadnień w neurofizjologii jest identyfikowanie i badanie wzajemnych powiązań i sprzężenia zwrotnego pomiędzy mózgiem i mięśniami. Możliwe zastosowania kliniczne wyników takich badań obejmują tworzenie nowych programów neurorehabilitacji i interfejsów mózg–komputer.
Spowolnienie procesu neurodegeneracji pozwala poprawić jakość życia chorych i ich rodzin. Do testowania leków chroniących układ nerwowy potrzebne są innowacyjne narzędzia do monitorowania oraz biomarkery różnych etapów choroby.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności