dlapacjenta.info

Telemedycyna dla osób starszych

Czwarta najczęstsza przyczyna zgonów, przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD) dotyka ponad 300 milionów ludzi i stanowi ogromny ciężar dla społeczeństwa i gospodarki. W walce z jej skutkami mogłyby pomóc modele opieki oparte na telemedycynie.

Powietrze jest niezbędne do życia. COPD to postępująca choroba układu oddechowego, utrudniająca oddychanie. Na dodatek, COPD towarzyszą często schorzenia współwystępujące, takie jak przewlekła niewydolność serca (CHF) i zaburzenia oddychania podczas snu (SDB). Nie może budzić zdziwienia fakt, że pacjenci żyją krócej, a jakość ich życia jest zła.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Clinical trials for elderly patients with multiple disease" (CHROMED) badane są możliwości wykorzystania telemedycyny do leczenia ludzi starszych cierpiących na COPD w połączeniu z chorobami układu krążenia.

Na początek uczestnicy projektu CHROMED przetestowali i zoptymalizowali swoją platformę technologii informacyjno-komunikacyjnych. W platformie używane są trzy urządzenia: monitor pacjenta, urządzenie do oceny stanu płuc wykorzystujące technikę oscylacji wymuszonych oraz noszone na nadgarstku urządzenie o nazwie Wrist Clinic, które mierzy parametry życiowe.

W Estonii, Hiszpanii, Słowenii, Szwecji i Zjednoczonym Królestwie prowadzone jest międzynarodowe, wieloośrodkowe randomizowane badanie kontrolne z udziałem 300 pacjentów. Kraje te charakteryzują odmienne konteksty społeczne i organizacyjne oraz od dawna funkcjonujące procedury leczenia chorób starczych.

Obecnie w 6 pilotażowych ośrodkach opieką objętych jest 140 pacjentów. Badanie objęło następujące grupy pacjentów: 37 przypadków COPD, 27 przypadków COPD połączonej z przewlekłą niewydolnością serca, 2 przypadki COPD połączonej z niewydolnością serca, 12 przypadków COPD połączonej z zaburzeniami oddychania podczas snu oraz 2 przypadki COPD połączonej z przewlekłą niewydolnością serca i zaburzeniami oddychania podczas snu. Zapewniana jest niezbędna pomoc techniczna i szkolenia, które pozwolą uzyskać optymalne wyniki leczenia.

Po raz pierwszy gromadzenie danych klinicznych oraz monitorowane pacjentów z COPD i chorobami współwystępującymi prowadzone są codziennie. Oprócz postępów w badaniach nad COPD, projekt powinien pomóc w opracowaniu przyjaznej dla użytkowników, dostosowywanej do indywidualnych potrzeb i skutecznej platformy telemedycznej dla pacjentów z COPD oraz chorobami układu krążenia.

Platforma CHROMED może umożliwić spersonalizowanie opieki nad osobami starszymi cierpiącymi na kilka chorób oraz poprawić jakość ich życia. To z kolei pomoże zmniejszyć obciążenia społeczne i gospodarcze związane z COPD oraz usprawnić europejskie systemy opieki zdrowotnej.

data ostatniej modyfikacji: 2015-06-24 14:54:28


Polityka Prywatności