dlapacjenta.info

Szukanie leku, który może pomóc w gojeniu się ran

Cztery instytucje naukowe i dwie firmy biotechnologiczne – głównie z Gdańska, pracują wspólnie nad lekiem, który może pomóc w gojeniu się ran. Obiektem ich badań są nowo odkryte substancje bioaktywne, które mają być aplikowane na zranienia w formie hydrożeli.

Projekt uzyskał 17 mln zł państwowej dotacji i potrwa trzy lata.
 
W przedsięwzięciu uczestniczą zespoły badawcze z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytet Medycznego i warszawskiego Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, a także dwie firmy biotechnologiczne MedVentures z Poznania i Pro-Science Polska z Gdyni.
 
W projekt zaangażowanych jest w sumie osiem zespołów badawczych, z których każdy ma do wykonania określone zadania. Chemicy i biotechnolodzy molekularni syntetyzują nowe związki chemiczne będące przedmiotem badań, biolodzy badają efekty działania tych związków, a biolodzy molekularni i biotechnolodzy - mechanizmy i skutki ich działania.
 
Kierujący jednym z zespołów dr hab. inż. Paweł Sachadyn z Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii Politechniki Gdańskiej powiedział PAP, że większość dotychczas prowadzonych badań, których celem było znalezienie sposobu na szybsze i skuteczniejsze gojenie się ran, opierała się na transplantacji komórek: macierzystych, własnych bądź cudzych. „My będziemy starać się stymulować regenerację organizmu przy pomocy substancji chemicznych” – podkreślił Sachadyn.
 
Naukowcy nie chcą zdradzać zbyt dużo szczegółów dotyczących związków chemicznych, które będą badać. Koordynator projektu - kierownik Katedry Chemii Biomedycznej na Uniwersytecie Gdańskim dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, wyjaśniła PAP, że chodzi o syntetyczne związki chemiczne, „analogiczne do makromolekuł biologicznych, ale o silnie wzmocnionych właściwościach stymulacji naturalnych procesów gojenia się ran”. „Będą to m.in. chemicznie modyfikowane substancje bioaktywne, czyli związki chemiczne, które nie występują w naturze i których nikt dotąd nie zbadał” – wyjaśniła.
 
Dodała, że wybór takich, a nie innych substancji bioaktywnych podyktowany był wstępnymi badaniami, które dały dobrze rokujące rezultaty. „Teraz rozszerzamy badania z nadzieją, że na koniec projektu otrzymamy prototyp leku, czyli hydrożel ze związkiem bioaktywnym o właściwościach regeneracyjnych” – powiedziała PAP Rodziewicz-Motowidło.
 
Na UG nad opracowywaniem nowych związków, które będą badane w projekcie, pracuje też – oprócz zespołu kierowanego przez Rodziewicz-Motowidło, drugi zespół działający w Katedrze Biotechnologii Molekularnej kierowany przez dr hab. Piotra Skowrona. Zespół ten - stosując zaawansowane technologie inżynierii genetycznej, zamienia komórki mikroorganizmów w mini-fabryki produkujące zaprojektowane wcześniej z pomocą programów komputerowych, nie występujące w naturze, substancje białkopodobne.
 
Badaniami laboratoryjnymi w projekcie koordynuje dr Michał Pikuła z Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak podkreślił, głównym celem dla działania nowych związków mają być naturalnie występujące w organizmie pacjenta komórki macierzyste. „To właśnie te komórki decydują o możliwościach naprawczych tkanek i narządów” – powiedział Pikuła dodając, że tego typu leczenie – czyli traktowanie substancjami chemicznymi wybranych komórek, może być podstawą medycyny regeneracyjnej w przyszłości.
 
Badaniami działania nowych substancji na żywych organizmach pokieruje dr Artur Czupryn z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, który przetestuje badane związki bezpośrednio na skórze i układzie nerwowych.
 
Uzupełnieniem tych badań będzie ocena tego, jak testowane substancje wpływają na genom stymulowanych nimi do regeneracji komórek. Ten aspekt projektu, koordynowany jest przez dr hab. Arkadiusza Piotrowskiego z GUMed.
 
Projekt realizowany jest przez specjalnie do tego powołane konsorcjum pod nazwą Regennova. Uzyskał on finansowanie w ramach ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” - STRATEGMED.
 
PAP - Nauka w Polsce

data ostatniej modyfikacji: 2015-01-20 20:41:08


Polityka Prywatności