dlapacjenta.info

Aplikacja do bezpiecznego zażywania leków

Aplikację, która pomaga w bezpiecznym zażywaniu leków, stworzyli studenci Politechniki Gdańskiej. Dr Poket podpowiada użytkownikom, które tabletki wchodzą w interakcje z alkoholem, po jakich nie można prowadzić auta, a które są groźne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Mateusz Zauliczny i Marcin Michalak udostępniają wybrane moduły aplikacji bezpłatnie na Google Play.

Jak informuje w serwisie prasowym Politechnika Gdańska, aplikacja Dr Poket jest w fazie rozwoju. W przygotowaniu jest m.in. baza odpowiedników zagranicznych leków dostępnych w Polsce, wraz z ich nazwami handlowymi. Pełna wersja będzie gotowa w połowie przyszłego roku.
 
Aplikacja nie zastępuje porady lekarskiej, ale może być dodatkowym ostrzeżeniem, jeśli pacjent zapomni poinformować lekarza o aspektach zdrowotnych istotnych dla terapii. Marcin Michalak, absolwent inżynierii biomedycznej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, podaje przykład alergii. Jeśli pacjent przyjmuje kilka różnych leków, może – już po wizycie – sprawdzić czy pigułki nie kolidują ze sobą.
 
„Opracowaliśmy cały system, który ma służyć bezpiecznemu przyjmowaniu leków. Przecież nie zawsze ulotkę mamy pod ręką. Dr Poket ma być ułatwieniem szczególnie dla osób, które przyjmują więcej leków” – potwierdza Mateusz Zauliczny, doktorant na Wydziale Chemicznym PG.
 
Jak wyjaśnia Zauliczny, osoba korzystająca z systemu otrzyma powiadomienie np. SMS-em, kiedy przyjdzie pora, aby przyjąć lekarstwo. Aplikacja różni się od zwykłego telefonicznego kalendarza. Jeśli chory nie zareaguje i odpowiednio nie oznaczy przypomnienia, to wówczas powiadomienie dostanie opiekun chorego.
 
Aby skorzystać z aplikacji Dr Poket należy przyłożyć smartfona do kodu kreskowego, który znajduje się na opakowaniu leku lub wpisać w wyszukiwarkę aplikacji nazwę medyczną. Dane wgrane w aplikację pochodzą z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.
 
Nowe narzędzie telemedycyny będzie adresowane do osób prywatnych i profesjonalnych placówek medycznych. Komercjalizacją rozwiązania będzie się zajmowała spółka, którą młodzi wynalazcy założyli w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER, gdzie otrzymali wsparcie na rozwój projektu. Studenci działają w sześcioosobowym zespole, który uzupełniają Sebastian Mul, Zuzanna Struczewska, Maciej Zasada oraz Maciej Jurewicz.
 
Michalak od ponad dziesięciu lat jest członkiem Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia, na PG studiował inżynierię biomedyczną. Mateusz Zauliczny jest absolwentem technologii chemicznej, obecnie pracuje nad doktoratem, jest laureatem prestiżowego „Diamentowego Grantu”. Prace nad aplikacją rozpoczęli w styczniu tego roku. Żartują, że na początku bardzo interesowały ich interakcje leków z alkoholem. Dziś aplikacja udziela również takich informacji.
 
PAP – Nauka w Polsce

data ostatniej modyfikacji: 2015-01-19 14:50:46


Polityka Prywatności