dlapacjenta.info

Cukrzyku, ruch to zdrowie

WHO szacuje, że cukrzyca dotyka prawie 60 milionów Europejczyków, z czego prawie 3 miliony stanowią Polacy[1]. Dla pacjentów diabetologicznych oprócz stałego leczenia i zrównoważonej diety bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność terapii jest aktywność fizyczna. Sport nie tylko pozwala choremu na kontrolę masy ciała, ale przede wszystkim regulację poziomu cukru we krwi.

Eksperci Programu "Cukrzyca pod kontrolą" LUX MED przedstawią, jakie ćwiczenia może, a nawet powinien podejmować diabetyk i o czym powinien pamiętać, aby sport był bezpieczny.

Cukrzyca, choć jest chorobą przewlekłą, nie stanowi przeszkody w uprawianiu sportu, a podejmowanie systematycznej aktywności fizycznej wspomaga proces terapeutyczny i redukuje stres. Diabetyk, który chce uprawiać sport, musi jednak rozważnie dobierać rodzaj czy intensywność ćwiczeń, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z ekspertem diabetologicznym.

"Regularne podejmowanie aktywności fizycznej przynosi szereg korzyści u osób z cukrzycą. Po pierwsze wpływa na poprawę stanu zdrowia i wspiera proces leczenia, ułatwia pacjentom m.in. utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, wspomaga uzyskanie i utrzymanie należnej masy ciała, ale również utrzymanie prawidłowych poziomów cukru we krwi. Utrzymanie dobrej kondycji może też mieć wpływ na zmniejszenie dawek stosowanych leków doustnych czy insuliny i wspierać profilaktykę powikłań cukrzycowych. Pamiętajmy, że bezpieczny sport to zdrowie i poprawa zarówno formy, jak i samopoczucia" - dr Ismena Głowania, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii Grupy LUX MED.

Umiarkowany wysiłek fizyczny - czyli jaki?

Stopień intensywności ćwiczeń dla diabetyków zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości pacjenta, chorób współistniejących i poziomu zaawansowania choroby. Przed podjęciem wysiłku fizycznego należy zmierzyć poziom cukru we krwi, aby nie doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia niedocukrzenia. Dla osób, które dodatkowo cierpią na nadwagę zaleca się na początek ćwiczenia odciążające kręgosłup, kolana i biodra tj. pływanie, aerobik w wodzie czy jazdę na rowerze. Aktywność fizyczna, w przypadku chorób przewlekłych tj. cukrzyca, powinna być podejmowania regularnie i min. 5 razy w tygodniu, ale trwać nie dłużej niż 30-40 min. przy stałej kontroli pulsu i zachowaniu maksymalnej częstości pracy serca na poziomie 60-85%.

"Umiarkowany sport jest wskazany dla wszystkich osób chorych na cukrzycę, zarówno typu 1. jak i 2., jeśli poziom glukozy we krwi nie przekracza 300 mg/dl. Jednak jeśli u pacjenta pojawią się niepokojące objawy powinien zaprzestać ćwiczeń i skonsultować się pilnie z lekarzem, ponieważ w przypadku chorych na cukrzycę nadmierne i niekontrolowane przeciążenie organizmu może prowadzić do hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. Pacjent diabetologiczny powinien cyklicznie konsultować przebieg ćwiczeń i zaleconą dietę
z ekspertem, aby mieć swą cukrzycę pod kontrolą"
- dr Ismena Głowania, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii Grupy LUX MED.

Trening dla cukrzyka:

  1. Nordic Walking

Nie potrzebujesz wiele - wystarczą kijki i wygodne buty! Nordic można uprawiać w każdym miejscu i w każdych warunkach - zarówno w mieście, jak i w parku czy lesie. Zachęć swoich najbliższych - razem zawsze raźniej!

  1. Slow jogging

Według Japończyków to sposób na długowieczność! Ta forma biegu jest spokojna i niewyczerpująca, a przy tym skutecznie obniża ciśnienie, poprawia sylwetkę i wyróżnia się umiarkowanym wysiłkiem. Nie zapomnij o regularnym nawadnianiu - pij porcjami zanim poczujesz pragnienie!

3. Pływanie

Pływanie uruchamia aktywność całego ciała i odciąża kręgosłup czy kolana, dlatego jest wskazany dla osób cierpiących na nadwagę oraz dla osób z dysfunkcjami narządu ruchu. Pływaj spokojnym i stałym tempem - sport ma być przyjemnością!

4. Jazda na rowerze

Pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym i aktywności na świeżym powietrzu. Z odpowiednimi przerwami na odpoczynek i uzupełnionym zapasem wody możemy wybrać się nawet w dłuższą trasę. Pamiętaj tylko, aby nie jechać zbyt intensywnie. Jeśli możesz wybierz się raz w tygodniu rowerem do pracy.

5. Kajaki

Jeśli wybierasz się na Mazury z pewnością możesz udać się na spokojny spływ kajakowy. Pamiętaj, aby płynąć zawsze w parze - jeśli poczujesz się gorzej, zawsze ktoś Ci pomoże. Zabierz też ze sobą bidon z wodą i mały prowiant, aby dostarczyć organizmowi porcję glukozy.

6. Rolki

Jeśli nie lubisz chodzić lub pływać wybierz rolki! Spokojna półgodzinna jazda w parku przy ulubionej muzyce z pewnością poprawi Ci nastrój. A potem zasłużony odpoczynek i dużo wody!

Więcej o programie "Cukrzyca pod kontrolą" na:

https://emarket.luxmed.pl/eMarket/PROGRAM-DIABETOLOGICZNY-CUKRZYCA-POD-KONTROLA

[1] http://www.euro.who.int/en/health-topics/noncommunicable-diseases/diabetes/data-and-statistics


ostatnia zmiana: 2015-10-27


Polityka Prywatności