dlapacjenta.info

Regeneracyjne implanty ślimakowe

W samej tylko Europie na postępującą utratę słuchu cierpi ponad 80 milionów ludzi. W ramach unijnego projektu badacze opracowują regeneracyjne implanty ślimakowe (CI), które mają zapobiegać dalszej degeneracji i poprawić jakość słyszenia.

Niedosłuch odbiorczy (SNHL) to degeneracja komórek czuciowych lub pierwotnych neuronów słuchowych znajdujących się w wewnętrznej części ucha noszącej nazwę ślimaka. CI skutecznie przywracają słuch, jednak ich efektywność można by poprawić dzięki zahamowaniu postępowania degeneracji neuronalnej i przywrócenia połączeń synaptycznych z komórkami czuciowymi, co pozwoli na lepsze rozumienie mowy, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu hałasu.

Uczestnicy projektu "Neurotrophic cochlear implant for severe hearing loss" (NEUEAR) pracują nad wykorzystaniem technologii enkapsulacji komórek (EC) z lub bez CI w celu stworzenia czynników neurotroficznych zapobiegających dalszej degeneracji neuronów słuchowych. Badania utraty słuchu na modelach zwierzęcych powinny umożliwić sprawdzenie możliwości zastosowania takiego podejścia oraz ułatwić jego dopracowanie i komercjalizację.

Uczeni w pierwszej kolejności zajęli się wytworzeniem i scharakteryzowaniem klonów komórek do urządzenia EC. Uzyskane metodą inżynierii genetycznej komórki pochodzące z ARPE-19, linii komórek nabłonkowych rodopsyny ludzkiej, wykazały się doskonałą ekspresją czynnika neurotroficznego i tolerancją na bodźce elektryczne. Badania in vitro ujawniły, że klony czynników neurotroficznych pochodzących z mózgu (BDNF) oraz pochodzących z komórek glejowych (GDNF) zapewniały najlepszą ochronę neurologiczną spośród badanych klonów.

W oparciu o wyniki badań in vitro wybrano linie komórek dające najlepszą ekspresję, aby przetestować wydzielanie czynników neurotroficznych in vivo z urządzenia EC. W projekcie NEUEAR z powodzeniem zmodyfikowano konstrukcję i opracowano prototypy urządzeń CI i EC do jednoczesnego wszczepiania implantów ślimakowych w dużych badaniach prowadzonych na zwierzętach.

Rozpoczęto już testy na zwierzętach, trwają też prace związane z optymalizacją konstrukcji CI. Zespół pracuje także nad zaprojektowaniem prototypów neurotroficznego urządzenia CI do ostatecznego zastosowania w próbach klinicznych prowadzonych na ludziach.

Informacje o wynikach prac są szeroko rozpowszechniane wśród najważniejszych interesariuszy, w tym organizacji zrzeszających pacjentów i organizacji charytatywnych, naukowców oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Opracowane w projekcie NEUEAR innowacyjne urządzenie EC z CI pozwoli poprawić rokowania u milionów ludzi cierpiących na SNHL. Oprócz powstrzymania postępującej degeneracji neuronów słuchowych urządzenie to pozwoli na poprawę słuchu dzięki lepszemu połączeniu między elementami elektronicznymi i neuronami. Sam prototyp EC może ponadto zostać zaadoptowany pod kątem innych terapii regeneracyjnych.

Komercjalizacja prototypów EC i CI przyczyni się także do poprawy konkurencyjności partnerów przemysłowych projektu na wartym miliony euro światowym rynku implantów ślimakowych.

data ostatniej modyfikacji: 2015-06-29 15:16:44


Polityka Prywatności