dlapacjenta.info

Masz proste zęby? A ortodonta i tak zaleci ci aparat

Nie dla urody, lecz dla zdrowia. Nie żeby wyprostować zęby, ale by zlikwidować wadę zgryzu. Aż 80 procent dorosłych zakłada aparaty, mimo że ich zęby wyglądają w uśmiechu na proste. Dlaczego musimy leczyć zgryz, jeśli na pierwszy rzut oka nie widać wady – wyjaśnia ortodonta dr Iwona Gnach-Olejniczak.

Po co zakładasz aparat? Przecież masz proste zęby? Z taką reakcją spotyka się wielu dorosłych, zakładających aparaty ortodontyczne. Posądzani są o fanaberie i przesadną dbałość o urodę. Tymczasem, jak wyjaśnia ekspert, dorośli leczą się ortodontycznie dla zdrowia. – Aż 80% pacjentów zakładających aparaty ma proste zęby widoczne w uśmiechu, ponieważ ich problemem nie są stłoczenia zębowe, lecz niewłaściwy stosunek szczęki względem żuchwy oraz starcia i przemieszczenia zębów – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.

Wady zgryzu trzeba leczyć w każdym wieku. – Przy nieprawidłowym ułożeniu szczęk pacjenci z reguły narzekają na uporczywe bóle głowy, skroni, karku, pleców, oczu, okolicy przedusznej. Szukają pomocy u laryngologów, ortopedów, okulistów, leczą się na migreny. Bezskutecznie! Przyczyna problemów znajduje się gdzie indziej. W jamie ustnej – wyjaśnia ekspertka.  

To nie migrena, to wada zgryzu!

Nieprawidłowe ułożenie szczęk zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Są to niewielkie, ale bardzo złożone systemy kości, krążków stawowych, więzadeł i mięśni. – Przy najczęściej występujących u dorosłych wadach (z pogłębieniem zgryzu) dochodzi do ucisku nerwów i naczyń krwionośnych – tłumaczy ortodonta. To wtedy pojawiają się dolegliwości bólowe. Ucisk na krążek stawowy zaburza równowagę całego stawu, co odbija się na nerwach, więzadłach i mięśniach głowy, szyi i twarzy. Odczuwasz ból przypominający migrenę.

Wada zgryzu niszczy zęby

Objawem wady zgryzu u dorosłych są także ukruszenia i pęknięcia przednich zębów. Z powodu przeciążeń w zgryzie możesz odczuwać bóle całych grup zębowych, które są zdrowe, a także nadwrażliwość na gorące, zimne i kwaśne pokarmy. Także z powodu wady ściera się szkliwo, co odsłania unerwioną zębinę, a dodatkowo zwiększa ryzyko próchnicy.

Skąd się biorą wady zgryzu u dorosłych?

To nie tylko wrodzone zaburzenia lub wady powstałe w okresie wzrostu. – Dorośli najczęściej zakładają aparat z powodu nabytej wady zgryzu – potwierdza dr Gnach-Olejniczak. A więc nawet jeśli w młodości twoje uzębienie było idealne, z wiekiem możesz wymagać leczenia ortodontycznego.

Po pierwsze: przez luki w uśmiechu

Najczęściej przyczyną nabytych wad zgryzu są nieodtworzone braki w uzębieniu. Gdy stracisz dolną szóstkę, zęby przeciwstawne nie będą miały podparcia i zaczną powoli „wychodzić” z zębodołu. A sąsiednie – piątka i siódemka – przechylą się w kierunku luki i stracą prawidłową wysokość. – Obniży się w ten sposób wysokość zwarcia, a zęby przednie będą się ścierać, by dopasować się do pogłębionego zgryzu. Tak powstanie wada, dość prosty i powszechny skutek tego, że pacjent na czas nie wstawił brakującej szóstki – wyjaśnia specjalistka. A więc pamiętaj, że gdy zbyt późno zainteresujesz się uzupełnieniem luki w uśmiechu, będziesz najpierw ortodontycznie leczyć zgryz, „podnosić” poprzechylane zęby i przesuwać je na miejsce. Dopiero potem będzie można wstawić implant.

Po drugie: płaskie plomby

Wrogiem prawidłowego zgryzu są nieprawidłowe plomby, czyli takie, o których mówimy, że przypominają płytę lotniska. – Każde wypełnienie ubytku próchnicowego wymaga odtworzenia guzków zęba, ich wysokość jest kluczowa dla prawidłowego zwarcia. Płaskie (bezguzkowe) wypełnienia powodują, że zgryz pogłębia się, a zęby przednie zaczynają się ścierać – opisuje ortodonta. Możesz narzekać na bóle migrenowe i inne dolegliwości w rejonie głowy oraz obręczy barkowej, ponieważ pogłębienie zwarcia zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Leczenie jest dwutorowe: polega na przywróceniu prawidłowej wysokości zwarcia za sprawą ortodoncji i jednoczesnej odbudowie wysokości i kształtu zębów.

Po trzecie: zła protetyka

Także przez korony i mosty protetyczne, które zaniżają zwarcie, zęby przednie ścierają się, a zgryz  – pogłębia. Efekt jest ten sam: zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych, dolegliwości bólowe w rejonie głowy i pleców, destrukcja zębów przednich (pęknięcia, ukruszenia), a także podatność na próchnicę i nadwrażliwość zębową, a nawet stany zapalne przyzębia. Co z tym robić? – Niejednokrotnie pacjenci, którzy przez lata nosili nieprawidłowe odbudowy protetyczne, muszą być leczeni ortodontycznie przed wymianą protetyki. Żeby podnieść zwarcie i stworzyć warunki do prawidłowej odbudowy protetycznej – wyjaśnia ekspert UNIDENT UNION Dental Spa. Pacjenci pozbywają się wtedy problemów z przyzębiem, bólów głowy wynikających ze złej pracy stawów, przestają ścierać zęby podczas normalnej ich pracy. Poprawia się ich zdrowie i samopoczucie, a także wygląd, ponieważ podniesienie zwarcia poprawia wygląd dolnej i środkowej części twarzy. 


data ostatniej modyfikacji: 2015-06-15 14:04:30


Polityka Prywatności