dlapacjenta.info

Artykuły dla pacjenta

Magiczne komórki macierzyste

122274964 - komórki macierzyste

Uznane za jedno z największych osiągnięć kosmetologii ostatnich lat, są coraz częściej stosowane w kosmetykach. Ogromne możliwości regeneracyjne, pobudzenie skóry do odnowy, jej regeneracja oraz ochrona przed procesami starzenia – to właściwości komórek macierzystych. Na rynku dermokosmetyków pojawia się rywal w walce o kobiece względy.

Małe komórki, ale wielkie możliwości – tak o macierzystych komórkach mówią nie tylko producenci kosmetyków, ale również naukowcy, którzy przekonują o bardzo dużym potencjale i szerokim wachlarzu zastosowań. Prace zespołów badawczych na całym świecie doprowadziły do powstania szeregu kosmetyków na bazie roślinnych komórek. O krok dalej poszli polscy naukowcy.

– Wyprowadziliśmy komórki macierzyste MIC-1 z rosnącego poroża jelenia, co udało nam się jako pierwszym na świecie. Możliwości regeneracyjne naszego odkrycia są dużo większe od obecnie stosowanych rozwiązań. A to sprawi, że będziemy mogli wprowadzić na rynek produkty o unikatowych właściwościach. Badania pokazały, że to może być przełom – mówi dr hab. Marek Cegielski, dyrektor ds. badań i rozwoju w Stem Cells Spin.

Warto dodać, że komórki macierzyste w ludzkim naskórku występują naturalnie. Jest ich od 1 do 10 procent w warstwie podstawnej, skóra czerpie z nich siłę do odbudowy. Z wiekiem ich zdolności jednak zanikają, a praca naukowców prowadzi do tego, by ten proces mógł być kontynuowany. W skład komórek macierzystych wchodzą m. in. białka, węglowodany i lipidy. Pomagają one nie tylko regenerować skórę, ale również chronią komórki macierzyste zawarte naturalnie w skórze.

Wszystkie dotychczas stosowane w kosmetykach substancje aktywne tylko uzupełniają niedobory, niwelują szkodliwe działania czynników przyspieszających starzenie skóry, ale nie są panaceum na problemy większości kobiet. Komórki MIC-1 opracowane przez polskich naukowców mają większe możliwości – uważa Danuta Nowicka, specjalista dermatolog z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Dlatego naukowcy wciąż poszukują rozwiązań, których działanie będzie bardziej efektywne.

Najnowsze z nich w nieodległym czasie powinny pojawić się na rynku kosmetycznym. Zaletą preparatów zawierających  komórki macierzyste MIC-1 będzie regeneracja tkanek, pobudzenie komórek do produkcji kolagenu i elastyny oraz przyspieszenie odbudowy na wyższym niż do tej pory poziomie. Na początek innowacyjną kurację przeciwstarzeniową i regeneracyjną będzie można stosować głównie na twarz. Rynkowa nowość już budzi spore zainteresowanie i będzie interesującą alternatywną dla obecnie stosowanych kosmetyków.

Żródło: Media kobiece

data ostatniej modyfikacji: 2015-01-21 09:47:44


Polityka Prywatności