dlapacjenta.info

Jak się przygotować do zabiegu usunięcia zaćmy?

153030326 - zapuszczanie kropli do oczu

Planujesz poddać się operacji usunięcia zaćmy? Zanim zdecydujesz się na zabieg, dowiedz się na czym on polega i jak się do niego przygotować. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat zaćm

Czym jest zaćma?

Zaćma jest chorobą oczu polegającą na ograniczeniu przejrzystości soczewki. Postępujące zmętnienie sprawia, że oczy widzą początkowo zamglony obraz, a w zaawansowanym stadium choroby - jedynie ciemne i jasne plamy. Zaćma zwykle dotyka starszych ludzi, jednak z powodu życia w zanieczyszczonym środowisku coraz częściej staje się już problemem ludzi powyżej 40 roku życia. Pierwszymi objawami choroby są zazwyczaj problemy z wyrazistością barw oraz obniżenie kontrastu, które nieleczone prowadzą do utraty zdolności widzenia.

Jedynym sposobem wyleczenia zaćmy jest operacyjne usunięcie starej soczewki i wszczepienie nowej, sztucznej. Postępująca choroba znacznie obniża komfort życia pacjenta, dlatego warto jak najszybciej poddać się zabiegowi. Im bardziej zaawansowana zaćma, tym trudniejsza jest operacja i wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań. Nieprawdą jest więc mit o tym, że należy poczekać aż zaćma „dojrzeje”.

Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Przeszkodą mogą być jedynie bardzo zły stan ogólny pacjenta, niewyrównana niewydolność krążenia, świeżo przebyty zawał serca lub udar.

Przed operacją…

Zanim zostanie ustalony termin zabiegu niezbędne jest dokonanie pomiaru wielkości i kształtu oka. Lekarz musi wybrać odpowiednią soczewkę, która skoryguje ostrość wzroku. Pamiętajmy jednak, że dobór soczewki nie ogranicza się do przeliczenia odpowiednich wartości, ale dokonywany jest zawsze przez specjalistę, który opiera się także na innych przesłankach takich jak: moc optyczna stosowanych w przeszłości okularów, rodzaj wykonywanej pracy, przyzwyczajenia pacjenta, jego oczekiwania.

„Wybór soczewki to kluczowa decyzja mająca wpływ na jakość życia pacjenta po operacji. Na polskim rynku istnieje ich coraz więcej. Nie każde odpowiadają jednak wszystkim potrzebom chorych. Moim pacjentom chętnie polecam nowoczesne soczewki wieloogniskowe, ponieważ umożliwiają dobre widzenie zarówno z bliska jak i z daleka, w większości przypadków bez konieczności noszenia okularów.” – przekonuje okulista dr Wojciech Kołodziejczyk.

Przed samą operacją do oka zakrapla się specjalne krople rozszerzające źrenicę. Dodatkowo pacjent poddawany jest miejscowemu znieczuleniu. W przypadku niektórych dolegliwości jak klaustrofobia czy zaawansowana choroba Parkinsona konieczne może być znieczulenie ogólne.

Usuwanie zaćmy


Operacja trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i jest całkowicie bezbolesna. W pierwszej fazie chirurg specjalnym narzędziem rozbija, a następnie usuwa zmętniała soczewkę. W drugim etapie wprowadzona zostaje zwinięta sztuczna soczewka, która rozwija się w oku.

Twoje oczy po zabiegu

Po operacji ostrość wzroku powinna się poprawić. Mimo to, po zabiegu z wykorzystaniem standardowych soczewek jednoogniskowych pacjenci potrzebują dalej przynajmniej jednej pary okularów do widzenia z bliska. Wszczepienie soczewek wieloogniskowych (AcrySof® ReSTOR®) w większości przypadków uniezależnia pacjentów od okularów korygując niedomogę akomodacji wynikającą z tzw. starczowzroczności. Dodatkowo nowoczesne soczewki pomagają skorygować współwystępujący astygmatyzm (AcrySof® Toric i AcrySof® ReSTOR® Toric). Dodatkowym atutem soczewek firmy Alcon jest również ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak promieniowanie światła niebieskiego uznawanego za czynnik ryzyka powstawania AMD (starcze zwyrodnienie plamki żółtej) oraz korekcja aberracji sferycznych, co umożliwia lepsze widzenie w trudnych warunkach atmosferycznych takich jak przyciemnione światło, noc mgła lub deszcz.

Po zabiegu zwykle jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu. Nazajutrz trzeba jednak stawić się na kontrolę lekarską. Regularny kontakt z lekarzem jest niezbędny do prawidłowej rekonwalescencji. Specjalista będzie na bieżąco kontrolował oko, doradzi kiedy możesz wrócić do pracy i podpowie odpowiednie metody pielęgnacji oka.

Wskazane jest również stosowanie kropli w ciągu miesiąca od zabiegu. W tym czasie powinno się unikać również ciężkiego wysiłku fizycznego jak podnoszenie ciężarów lub wyczerpujący sport.

Wszelkie informacje o rodzajach soczewek na zaćmę oraz wywiady z pacjentami po operacji z wszczepionymi różnymi soczewkami można znaleźć na stronie www.leczeniezacmy.pl. W przypadku wątpliwości w zakładce „Zadaj pytanie lekarzowi” można uzyskać odpowiedź od okulisty na wszelkie pytania dotyczące choroby.

data ostatniej modyfikacji: 2015-01-21 10:12:51


Polityka Prywatności