dlapacjenta.info

Ciekawostki medyczne

Kiedy ludzie porzucili tryb życia wędrownych myśliwych i "wynaleźli" rolnictwo - osiedli, a ich szkielety stały się lżejsze i bardziej kruche. Świadczą o tym nowe badania, obejmujące tysiące lat naszej ewolucji, przedstawione w "PNAS". Autorzy publikacji twierdzą, że o ile żyjący ok. 7 tys. lat temu łowcy i zbieracze mieli kości wytrzymałe mniej więcej tak samo jak kości dzisiejszych orangutanów, to już rolnicy, żyjący na tych samym obszarze niewiele później, mieli kości znacznie lżejsze, słabsze i prawdopodobnie bardziej podatne na złamania.
Zastrzyki botoksu aplikowane młodym osobom mogą ograniczać ich rozwój emocjonalny. Botoks to handlowa nazwa toksyny botulinowej - inaczej jadu kiełbasianego, który wytwarzają bakterie Bacillus botulinus. Jad kiełbasiany może powstawać w zepsutych wędlinach i konserwach. Choć połknięty jad kiełbasiany to bardzo silna trucizna, wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie tylko miejscowo je poraża.
Przypadek kobiety, która przeżyła 24 lata nie mając móżdżku, to kolejny przykład niezwykłej zdolności ludzkiego mózgu do adaptacji. Do szpitala w chińskiej prowincji Shandong zgłosiła się 24-letnia kobieta, cierpiąca z powodu nudności i zawrotów głowy. Jak wyjaśniła lekarzom, miała problemy z zachowaniem równowagi podczas chodzenia niemal przez całe życie. Matka pacjentki poinformowała, że nie chodziła ona aż do 7. roku życia, zaś jej mowa stała się zrozumiała dopiero w wieku 6 lat.
Prosty analizator podobny do alkomatu miałby wykrywać niebezpieczne wstrząśnienie mózgu u piłkarzy, bokserów czy rugbistów. Urazy głowy zdarzające się często podczas meczów rugby czy piłki nożnej mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet doprowadzić do śmierci, zwłaszcza gdy w krótkim czasie dojdzie do dwóch kolejnych urazów.
Nowa aplikacja na smartfony pomaga ocenić objawy choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona należy do najczęściej spotykanych chorób neurologicznych. Jej objawy – na przykład drżenie, sztywność, trudności z poruszaniem się i mówieniem trudno obiektywnie ocenić, gdy pacjent opuści już klinikę. A jak wykazały badania, nawet 20 proc. osób z rozpoznaną za życia chorobą nie wykazuje związanych z nią zmian patologicznych podczas badania pośmiertnego.
Ludzki mózg rośnie najszybciej po narodzinach, a w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka osiąga ponad połowę swoich ostatecznych rozmiarów. Ocena rozmiarów, asymetrii i tempa wzrostu różnych regionów mózgu może być kluczowa w wykrywaniu najwcześniejszych objawów chorób neurorozwojowych, jak np. autyzm czy okołoporodowe uszkodzenie mózgu, oraz w jak najszybszym wdrażaniu dostępnych metod ich leczenia.
Metoda ma umożliwić wykrycie nowotworów, cukrzycy, schorzeń wątroby czy nerek we wczesnym stadium rozwoju. Badanie, któremu poddano już ponad 3 tys. pacjentów z polskich (bydgoskich oraz toruńskich), niemieckich i austriackich klinik, polega na pobraniu próbki powietrza z okolic pęcherzyków płucnych. Służą do tego specjalne urządzenia, umożliwiające przeprowadzenie całej czynności w sposób bezinwazyjny.
Badania przeprowadzono wyłącznie wśród kobiet. Pismo powołuje się na obserwacje prawie 30 tys. Szwedek w wieku 25-64 lat. W latach 1990-1992 wypełniały one kwestionariusz dotyczącego tego, jak często się opalają na słońcu, ile razy korzystają z solarium i czy wyjeżdżają na wakacje do tzw. ciepłych krajów. Pytano je także, jaką mają karnację skory, kolor włosy oraz czy w ich najbliższej rodzinie zdarzały się zachorowania na czerniaka.
Ewolucyjnym początkom raka postanowili przyjrzeć się naukowcy z Uniwersytetu w Kilonii oraz z Instytutu Maxa Plancka w Ploen (Niemcy). Ich ocena jest taka, że rak jest tak stary jak organizmy wielokomórkowe i niestety, prawdopodobnie nie da się go w pełni wyplenić. Ale nadzieja w nauce.
Atsuko Hajihata od stycznia szuka swojego dziadka, który w zimowy dzień wyszedł z domu i do tej pory nie został odnaleziony. Przez ostatnie miesiące regularnie rozdawała przechodniom ulotki z wizerunkiem zaginionego i prośbą o ewentualny kontakt. Do tej pory nie udało jej się uzyskać żadnych informacji na temat jego losów.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności